Na soche Slnečných hodín budú v sobotu lezecké preteky

Slnecne hodiny maps.google.sk_.jpg
maps.google.sk

Na lezeckej stene na soche Slnečných hodín v Petržalke budú koncom mája ďalšie lezecké preteky. Podujatie bude v sobotu 26. mája od 9. hodiny. Za organizátorov o tom informoval predseda združenia Na hrane Pavel Zajcev. Celodenné podujatie na soche pri Ekonomickej univerzite je pre všetkých a okrem lezeckej súťaže sa budú môcť ľudia zabaviť aj ďalšími športovými a lezeckými aktivitami.

Lezeckú stenu postavili ľudia z občianskeho združenia Na hrane. Predtým areál dlhodobo chátral. Areál prešiel revitalizáciou a združenie tam usporadúva lezecké preteky. „Bude to už 3. ročník lezeckých pretekov Majster Slnečných hodín. Snažíme sa vytvoriť nenútenú atmosféru, aby sa ľudia cítili ako u seba na záhrade,” dodal Zajcev. „Koncom minulého roka nám vandali znova sprejom zničili sochu a aj preliezačka už pomaly dosluhovala, tak sme sa rozhodli urobiť kampaň na vyzbieranie peňazí. V tejto chvíli už majú hodiny antigraffiti náter,“ poznamenal. „Spolupracujeme s lezeckou stenou K2. Stretli sme sa aj s autormi tohto umeleckého diela, Jurajom Šimekom a Jurajom Jakubíkom. Sú to poslední architekti, ktorí hodiny projektovali pred vyše 30 rokmi,“ uzavrel predseda združenia.

Slnečné hodiny postavilo Riaditeľstvo diaľnic Bratislava v roku 1986 ako súčasť výtvarného dotvorenia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly. Autormi tohto diela sú architekti Ladislav Beisetzer, Juraj Jakubík, Juraj Šimek a sochár Štefan Prokop. Autori chceli poukázať na rozdiel medzi miestnym časom, ktorý ukazujú slnečné hodiny a administratívnym časom, ktorý ukazujú naše hodinky. V roku 2015 občianske združenie Na hrane objekt obnovilo, vyčistili zdevastovaný priestor a zrekonštruovali zanedbanú plastiku a vytvorili priestor na lezenie i ďalšie športy. Tento projekt je určený horolezeckej komunite a verejnosti, ktorá môže okolie objektu využiť na trávenie voľného času. V okolí hodín je aj vonkajšie ihrisko. Okrem umeleckého významu tak Slnečné hodiny získali aj športový a spoločenský účel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk