Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zidovska ulica dom u dobreho pastiera 1932 staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
15. júla 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, visitbratislava.com, skrz.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Dom U dobrého pastiera

Meštiansky rokokový dom z 2. polovice 18. storočia, ktorý sa nachádza na Židovskej ulici č. 1, patrí k najkrajším rokokovým stavbám v hlavnom meste.

Dom postavili v rokoch 1760 až 1765 pre bratislavského obchodníka. Dom patrí v strednej Európe k unikátnym príkladom drobnej rokokovej architektúry. Nachádza sa na veľmi malej parcele, má lichobežníkový tvar a je taký úzky, že na každom z jeho štyroch poschodí sa nachádza iba jedna izba so schodiskom. Interesantné je maľované slepé okno, ktoré sa nachádza na jeho východnej strane. Svoj názov získal dom podľa sošky Krista, dobrého pastiera, na nároží budovy.

Dom u dobreho pastiera staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Spodná časť Domu U dobrého pastiera bola určená pre obchodno-remeselnú činnosť, horné podlažia slúžili na bývanie.

Pred domom u dobreho pastiera 1930 39_staraba_zbierky_sng_p.poljak.jpg
Foto: www.facebook.com zbierky SNG

Dom patrí k niekoľkým zachovaným budovám Podhradia. Zrekonštruovali ho v roku 1975, Mestské múzeum v ňom otvorilo expozíciu historických hodín, ktorá dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do začiatku 19. storočia. Zameriava sa predovšetkým na hodiny z 18. a 19. storočia, ktoré boli vyrobené v dielňach bratislavských majstrov. Nachádzajú sa tam vreckové hodinky, budíky, stolové i nástenné hodiny a aj súbor prenosných slnečných hodín.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X