Na špacírke po Bratislave: Františkánske námestie

Frantiskansky klastor a kostol zbierky gmb staraba.jpg
www.facebook.com zbierky GMB

Námestie, ktoré sa nachádza v Starom Meste, malo v období socializmu – až do 1. apríla 1991 – malo názov Dibrovo námestie. Čím je toto námestie výnimočné a čo všetko na ňom nájdete?

Františkánske námestie bolo miestom, na ktorom v časoch Prešporku ponúkali rybári svoje úlovky. Námestie vzniklo v 13. storočí, v tom čase tam bol postavený aj Františkánsky kostol a kláštor.

Námestie si za tie storočia prešlo zmenami a nahromadili sa na ňom mnohé zaujímavé pamiatky. Celé námestie je ohraničené dvomi sakrálnymi pamiatkami – Františkánskym kostolom, ktorý bo vysvätený v marci 1297, a Jezuitským kostolom postaveným v roku 1638 na hranici s Hlavným námestím a Kostolnou uličkou.

Frantiskanske namestie okolo 1850 rudolf alt staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Námestie je známe aj vďaka fontáne so sochou ženy, ktorá drží krčah. Postavili ju už v roku 1592. Socha sa však často sťahovala, pričom koncom 19. storočia sa dostala na námestie Starej radnice.

Na námestí sa nachádza napríklad renesančný Paurov dom, ktorý vznikol v roku 1600 spojením viacerých gotických domov. V gotickom dome, v ktorom vyúsťuje Biela ulička sa nachádza renesančná maliarska výzdoba s robotníkmi vo vinici. Na č. 8 je dom s kovanou bránou, na ktorej môžete nájsť značku zámočníckej firmy, kde vznikla. V 19. storočí v tomto dome býval známy výrobca klavírov Carl Schmidt. V dome č. 9 si možno v opornom pilieri všimnúť zabudovanú napoleonskú delovú guľu.

Frantiskanske namestie rudolf von alt 1843 staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Netreba zabudnúť na Mirbachov palác, ktorý je architektonickou ozdobou Františkánskeho námestia. V štýle rokoka postavil stavbu v rokoch 1768 a 1770 na mieste, kde pôvodne stál dom známy ako Weitenhof, Matthaeus Höllrigl. Bolo to pre bohatého pivovarníka Michaela Specha, ktorý budovu hneď po dokončení predal. Posledným majiteľom paláca bol gróf Emil Mirbach, ktorý ho v poslednej vôli zanechal mestu s podmienkou, že v ňom zriadi galériu. Dodnes tak v paláci sídli Galéria mesta Bratislavy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk