Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hviezdoslavovo namestie 30. roky staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
29. apríla 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, Legendy a mýty zo starej Bratislavy – Igor Janota Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Ganymedova fontána

Neobaroková fontána na Hviezdoslavovom námestí zdobí priestor pred divadlom od roku 1888. Jej objednávateľom bola Prvá slovenská sporiteľňa, ktorá hotovú fontánu darovala mestu.

Námetom prvej fontány sa stal antický mýtus o chlapcovi Ganymedovi. Syn trójskeho kráľa Ganymedes bol taký krásny, že zaujal aj Dia. Ten sa ho rozhodol uniesť na Olymp – poslal preňho orla, niekedy sa uvádza, že sa naňho sám premenil, kde sa z neho stal čašník bohov.

Autorom známej fontány je Viktor Oskar Tilgner. Na sokli fontány sa nachádzajú bronzové postavičky detí, ktoré držia v rukách v tom čase sa v Dunaji najvyskytovanejšie ryby – kapra, šťuku, zubáč a sumca. Voda im strieka z papulí a a padá do nádrže. Po obvode kamennej misy sa nachádzajú vodné zvieratá typické pre dunajskú oblasť – raky, žaby i vodné korytnačky.

Hviezdoslavovo namestie 1918 staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Autor sa nechal inšpirovať talianskymi fontánami, avšak skĺbil bratislavské reálie s donnerovskou tradíciou. Kamenné časti fontány sú z almasárskeho mramoru, postavy a zvieratá sú z bronzu. Fontána ako prvá v Bratislave slúžila iba na okrasu, nie na čerpanie pitnej vody pre okolité domy. Ako prvá v meste bola napájaná filtrovanou dunajskou vodou.

Hviezdoslavovo námestie
Foto: www.facebook.com www.delcampe.net

Tilgner síce pri jej tvorbe vychádzal z mýtu o Ganymedovi, ale odzrkadľuje aj legendu o Lukášovi a orlovi, ktorý zachránil mesto. V časoch, keď ešte bola Bratislava iba mestečkom, ju napadli divosi. Hoci sa obyvatelia úspešne bránili, začal ich trápiť hlad. Rybár Lukáč preto išiel v noci so svojimi druhmi na rybačku a úlovok rozdelil. Vôňu pečených rýb si však onedlho všimli divosi a pri najbližšej príležitosti odrezali rybárom cestu späť na hrad. Tí sa uchýlili na ostrov uprostred Dunaja, kde im pomohol veľký riečny orol hovoriaci ľudským hlasom. Mesto začalo rozkvitať a rozširovať sa.

Ostrov sa stal po vysušení dunajských ramien súčasťou mesta a skala uprostred ostrova, pri ktorej sa rybári skrývali, sa rokmi zmenšila. Postavili pri nej divadlo, pod skalou objavil malý chlapec prameň s vodou najchutnejšou v celom okolí. Keď vyrástol postavil orlovi, ktorý zachránil rybárov, pamätník. Je teda oslavou orla a odvážneho rybára Lukáča.

SND
Peter Martinko, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X