Na špacírke po Bratislave: Ganymedova fontána

Hviezdoslavovo namestie 30. roky staraba.jpg

Neobaroková fontána na Hviezdoslavovom námestí zdobí priestor pred divadlom od roku 1888. Jej objednávateľom bola Prvá slovenská sporiteľňa, ktorá hotovú fontánu darovala mestu.

Námetom prvej fontány sa stal antický mýtus o chlapcovi Ganymedovi. Syn trójskeho kráľa Ganymedes bol taký krásny, že zaujal aj Dia. Ten sa ho rozhodol uniesť na Olymp – poslal preňho orla, niekedy sa uvádza, že sa naňho sám premenil, kde sa z neho stal čašník bohov.

Autorom známej fontány je Viktor Oskar Tilgner. Na sokli fontány sa nachádzajú bronzové postavičky detí, ktoré držia v rukách v tom čase sa v Dunaji najvyskytovanejšie ryby – kapra, šťuku, zubáč a sumca. Voda im strieka z papulí a a padá do nádrže. Po obvode kamennej misy sa nachádzajú vodné zvieratá typické pre dunajskú oblasť – raky, žaby i vodné korytnačky.

Hviezdoslavovo namestie 1918 staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Autor sa nechal inšpirovať talianskymi fontánami, avšak skĺbil bratislavské reálie s donnerovskou tradíciou. Kamenné časti fontány sú z almasárskeho mramoru, postavy a zvieratá sú z bronzu. Fontána ako prvá v Bratislave slúžila iba na okrasu, nie na čerpanie pitnej vody pre okolité domy. Ako prvá v meste bola napájaná filtrovanou dunajskou vodou.

Hviezdoslavovo námestie
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/, www.delcampe.net

Tilgner síce pri jej tvorbe vychádzal z mýtu o Ganymedovi, ale odzrkadľuje aj legendu o Lukášovi a orlovi, ktorý zachránil mesto. V časoch, keď ešte bola Bratislava iba mestečkom, ju napadli divosi. Hoci sa obyvatelia úspešne bránili, začal ich trápiť hlad. Rybár Lukáč preto išiel v noci so svojimi druhmi na rybačku a úlovok rozdelil. Vôňu pečených rýb si však onedlho všimli divosi a pri najbližšej príležitosti odrezali rybárom cestu späť na hrad. Tí sa uchýlili na ostrov uprostred Dunaja, kde im pomohol veľký riečny orol hovoriaci ľudským hlasom. Mesto začalo rozkvitať a rozširovať sa.

Ostrov sa stal po vysušení dunajských ramien súčasťou mesta a skala uprostred ostrova, pri ktorej sa rybári skrývali, sa rokmi zmenšila. Postavili pri nej divadlo, pod skalou objavil malý chlapec prameň s vodou najchutnejšou v celom okolí. Keď vyrástol postavil orlovi, ktorý zachránil rybárov, pamätník. Je teda oslavou orla a odvážneho rybára Lukáča.

SND
Peter Martinko, Bratislavský kraj a Klub Bratislavčanov

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk