Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klariská ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch
11. februára 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, bratislavskerozky.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Klariská ulica

Staromestská ulica vznikla už v polovici 13. storočia pozdĺž kláštora cisteriánok. Pomyselný vstup do centra mesta má zaujímavú históriu, nachádzajú sa tam rôzne kuriozity, ktoré možno mnoho ľudí nepozná.

Rehoľa cisteriánok, ktorá sa venovala poľnohospodárskemu životu, z kláštora čoskoro odišla. V budove potom sídlili klarisky, ktoré ku kláštoru pristavali aj kostol, dokončený bol v 14. storočí. Klarisky z kláštora odišli v roku 1782, potom bol prerobený na školu. V súčasnosti v ňom sídli Univerzitná knižnica.

Na Klariskej ulici sa nachádzali aj stredoveké kúpele. V budove na rohu Klariskej a Baštovej ulici bol spoločný bazén pre chudobnejšie obyvateľstvo, bohatší sa kúpavali v kadiach. Kúpele pretrvali na tomto mieste až do 20. storočia. Okrem očisty sa tam mohli ľudia dať aj pomasírovať či si odstrániť kožné nedostatky.

Klariská ulica, schody
Foto: www.facebook.com

V hornej časti viedla Klariská ulica priamo k mestským hradám, po ich zbúraní tam urobili schodisko, aby sa vyrovnal výškový rozdiel medzi Klariskou a Kapucínskou ulicou. Schodisko deti používali ako šmýkačku. Horná časť Klariskej mala nelichotivé pomenovanie svinský kút, pretože sa tam hromadilo veľa špiny. Za Palácom kráľovskej komory bol zas pieskový kút.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X