Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kupalisko delfin staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
17. júna 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skteraz.sk, vtedy.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Kúpalisko Delfín

Počas leta nie je nič horšie ako rozpálené mesto, v ktorom sa nie je kde schladiť. Bratislavčania sa vždy radi kúpali a počas sparných dní najradšej trávili čas pri vode. Niet divu, že v hlavnom meste postavili niekoľko kúpalísk a využívali a stále využívajú na kúpanie aj prírodné vodné plochy.

K obľúbeným kúpaliskám patril aj Delfín na rozhraní Miletičovej a Ružovej doliny, ktorý vystavali Pozemné stavby za 3 800 000 Kčs. Kúpalisko bolo vo výstavbe začiatkom 60. rokov, do užívania ho dali 1. júla v roku 1966.

Ružinovské kúpalisko patrilo v dobe svojho vzniku k najzaujímavejším a najkomplexnejším kúpaliskám v Bratislave. Bol tam 50-metrový bazén doplnený o detský kruhový bazén, šatne s kapacitou 2 000 miest, odpočiváreň, ale aj reštaurácia a vôbec prvá fínska sauna v hlavnom meste pre 60 ľudí. Podľa plánov sa tam mali nachádzať tiež dve volejbalové ihriská.

Autorom návrhu kúpaliska a jeho hlavným projektantom bol architekt Karol Paluš, ktorý bol tiež autorom sídliska, na ktorom sa kúpalisko nachádza. Navrhol bytové domy na Miletičovej ulici a výškové domy v Ružovej doline.

V interiéri jednopodlažnej budovy kúpaliska boli pôvodne reštaurácia a zázemie kúpaliska. Budova je v súčasnosti rozdelená na dve časti – v jednej je reštaurácia s bufetom, v druhej sauna, šatne, očistné kúpele či výcvikový bazén. Strecha kúpaliska je otvorená terasa. Pôvodne sa tam mali nachádzať aj služby, napríklad tam mali byť priestory pre holiča, lekáreň, manikúru a pedikúru i maséra.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X