Na špacírke po Bratislave: Kúpalisko Delfín

Kupalisko delfin staraba.jpg

Počas leta nie je nič horšie ako rozpálené mesto, v ktorom sa nie je kde schladiť. Bratislavčania sa vždy radi kúpali a počas sparných dní najradšej trávili čas pri vode. Niet divu, že v hlavnom meste postavili niekoľko kúpalísk a využívali a stále využívajú na kúpanie aj prírodné vodné plochy.

K obľúbeným kúpaliskám patril aj Delfín na rozhraní Miletičovej a Ružovej doliny, ktorý vystavali Pozemné stavby za 3 800 000 Kčs. Kúpalisko bolo vo výstavbe začiatkom 60. rokov, do užívania ho dali 1. júla v roku 1966.

Ružinovské kúpalisko patrilo v dobe svojho vzniku k najzaujímavejším a najkomplexnejším kúpaliskám v Bratislave. Bol tam 50-metrový bazén doplnený o detský kruhový bazén, šatne s kapacitou 2 000 miest, odpočiváreň, ale aj reštaurácia a vôbec prvá fínska sauna v hlavnom meste pre 60 ľudí. Podľa plánov sa tam mali nachádzať tiež dve volejbalové ihriská.

Autorom návrhu kúpaliska a jeho hlavným projektantom bol architekt Karol Paluš, ktorý bol tiež autorom sídliska, na ktorom sa kúpalisko nachádza. Navrhol bytové domy na Miletičovej ulici a výškové domy v Ružovej doline.

V interiéri jednopodlažnej budovy kúpaliska boli pôvodne reštaurácia a zázemie kúpaliska. Budova je v súčasnosti rozdelená na dve časti – v jednej je reštaurácia s bufetom, v druhej sauna, šatne, očistné kúpele či výcvikový bazén. Strecha kúpaliska je otvorená terasa. Pôvodne sa tam mali nachádzať aj služby, napríklad tam mali byť priestory pre holiča, lekáreň, manikúru a pedikúru i maséra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk