Na špacírke po Bratislave: Manderlák

obchodný dom Bohuslav Brouk
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Obchodný a obytný dom Manderla, ktorý každý Bratislavčan pozná pod menom Manderlák, navrhli a tiež zrealizovali v rokoch 1934 – 1935. Dielo architektov Christiana Ludwiga a Emericha Spitzera bolo vytvorené pre bratislavského podnikateľa a mäsiara Rudolfa Manderlu.

Manderla chcel od architektov niečo podobné, ako videl v Chicagu – budovu akoby sa vznášajúcu vo vzduchu. O čo požiadal, to aj dostal. Jedenásťposchodová budova dosahuje výšku 45 metrov a ide o vôbec prvú obývateľnú výškovú budovu na Slovensku.

V prízemí domu bolo/je charakteristické moderné podlubie a zakrivená pasáž s niekoľkými vstupmi do menších prevádzok a mäsiarstva. Celý parter bol presklený, čo len umocňovalo pocit vzdušnosti a odľahčenosti budovy. Na prvom poschodí bola kaviareň Grand, ostatné poschodia boli určené pre kancelárie a byty. Ide konkrétne o 64 dvoj- a trojizbových bytov.

Štúrova ulica
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Stavba bola postavená expresne rýchlo, začalo sa s ňou v auguste 1934 a už 6. mája 1935 slávnostne otvárali obchod Maderla v mrakodrape. Údajne išlo najmodernejšiu a najpriestrannejšiu predajňu v strednej Európe.
Na poschodí sa nachádzala kaviareň Grand, ktorú si obľúbila bratislavská umelecká bohéma, dôvodom bola okrem iného aj jej strategická poloha.

Manderlák
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Konštrukciu budovy tvorí železobetónový skelet. Hladkú omietku fasády dopĺňajú lizény prechádzajúce od oporných stĺpov v parteri cez celý objekt až nad úroveň strechy, kde vytvárajú rámy, ktoré nahradili horizontálne zábradlie strešnej terasy. Fasádu dotvárajú jednoduché trojdielne okná, konštrukcia výkladov je z antikoru a soklový múrik zo švédskeho granitu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk