Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obchodný dom Bohuslav Brouk
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch
17. septembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikpedia.org, asb.sk, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Manderlák

Obchodný a obytný dom Manderla, ktorý každý Bratislavčan pozná pod menom Manderlák, navrhli a tiež zrealizovali v rokoch 1934 – 1935. Dielo architektov Christiana Ludwiga a Emericha Spitzera bolo vytvorené pre bratislavského podnikateľa a mäsiara Rudolfa Manderlu.

Manderla chcel od architektov niečo podobné, ako videl v Chicagu – budovu akoby sa vznášajúcu vo vzduchu. O čo požiadal, to aj dostal. Jedenásťposchodová budova dosahuje výšku 45 metrov a ide o vôbec prvú obývateľnú výškovú budovu na Slovensku.

V prízemí domu bolo/je charakteristické moderné podlubie a zakrivená pasáž s niekoľkými vstupmi do menších prevádzok a mäsiarstva. Celý parter bol presklený, čo len umocňovalo pocit vzdušnosti a odľahčenosti budovy. Na prvom poschodí bola kaviareň Grand, ostatné poschodia boli určené pre kancelárie a byty. Ide konkrétne o 64 dvoj- a trojizbových bytov.

Štúrova ulica
Foto: www.facebook.com

Stavba bola postavená expresne rýchlo, začalo sa s ňou v auguste 1934 a už 6. mája 1935 slávnostne otvárali obchod Maderla v mrakodrape. Údajne išlo najmodernejšiu a najpriestrannejšiu predajňu v strednej Európe.
Na poschodí sa nachádzala kaviareň Grand, ktorú si obľúbila bratislavská umelecká bohéma, dôvodom bola okrem iného aj jej strategická poloha.

Manderlák
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Konštrukciu budovy tvorí železobetónový skelet. Hladkú omietku fasády dopĺňajú lizény prechádzajúce od oporných stĺpov v parteri cez celý objekt až nad úroveň strechy, kde vytvárajú rámy, ktoré nahradili horizontálne zábradlie strešnej terasy. Fasádu dotvárajú jednoduché trojdielne okná, konštrukcia výkladov je z antikoru a soklový múrik zo švédskeho granitu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X