Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
Ústav národného zdravia
www.facebook.com Karol Plicka
15. októbra 2017 Stará Bratislava od © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Nemocnica s poliklinikou na Bezručovej

Bratislava je veľké mesto, preto niet divu, že sa v nej nachádza a aj v minulosti nachádzalo viacero nemocníc. K tým najznámejším patrí nemocnica na Bezručovej ulici.

Komplex budov, v minulosti slúžiaci ako nemocnica s poliklinikou, začali pred časom rekonštruovať. Bývalá nemocnica sa zmení na komplex Bezručova Residence.

Bezručova 5
Foto: www.rules.sk

Bezručova 3 a 5, kde sídlila nemocnica, sú funkcionalistickou pamiatkou. Komplex budov postavili podľa návrhu architektov Aloisa Balána a Jiřího Grossmana v rokoch 1932 až 1939.

Funkcionalistická budova nemocnice, v ktorej bola aj známa pôrodnica, slúžila pôvodne ako Zemská úradovňa pre poisťovanie robotníkov a Okresná sociálna poisťovňa.

Bezručova ulica, nemocnica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Súčasná podoba nemocnice je výsledkom prestavby v 60. rokoch. V roku 1965 v nemocnici vzniklo prvé špičkové neonatologické pracovisko – Stanica pre nedonosené deti. Pomáhali tam deťom v kritických stavoch z celého Slovenska a snažili sa ich navrátiť do života.

Nemocnica s poliklinikou boli vyhlásené za kultúrnu pamiatku v roku 1989. Nemocnica fungovala do roku 2006, zrušená bola kvôli vzniku Fakultnej nemocnice v Bratislave.

Ulica sa ešte začiatkom minulého storočia volal Raynesova, podľa bratislavského richtára a mešťanostu z 15. storočia. Súčasný názov nesie od roku 1945, pomenovaná je podľa českého spisovateľa Petra Bezruča.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X