Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nová doba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com , Ľubomír Jánoš
4. marca 2018 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od © BratislavaDen.skwikipedia.org, asb.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Nová doba

Komplex obytných blokov, ktorý sa nachádza na Vajnorskej ulici, vznikol v 30. rokoch minulého storočia. Jeho autormi sú architekti Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei.

Projekt Nová doba vznikol za účelom poskytnutia bývania súkromným zamestnancom družstva a robotníkom. Tento pokus o riešenie problému sociálneho bývania patrí k najvýznamnejším v Bratislave.

Projekt mal poskytnúť bývanie na čo najvyššej úrovni. Toto urbanistické, technické a ekonomické riešenie poskytlo nerušené bývanie stovkám ľudí. Byty sú relatívne izolované, slnečné. V jednej obytnej skupine je 162 bytov. Ide o garsónky, menšie i väčšie jednoizbové byty, klasické a väčšie dvojizbové byty. V obytných domoch sa nachádzali aj kolektívne zariadenia – ústredná práčovňa a sušiareň.

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová doba
SITA

Z architektonického hľadiska je Nová doba veľmi jednoduchá. Návrh bol hospodárny z viacerých hľadísk – kontrasty plných a členených stien, unifikovaná oceľová konštrukcia či rýchlosť montáže. Hospodárnosť návrhu bola v konštrukčných a stavebno-technických prvkoch.

Novú dobu vystavali naozaj rýchlo. Urobiť oceľovú konštrukciu prvého bloku trvalo iba tri mesiace, ostatné stavebné práce trvali osem mesiacov. Projekt pozostáva z troch blokov, prvý postavili v rokoch 1933 – 1934, druhý v rokoch 1935 – 1936 a tretí blok na Bajkalskej ulici realizovali v rokoch 1937 – 1939.

Jednotlivé bloky sa od seba mierne líšia. Napríklad druhý blok už má železobetónovú konštrukciu, lepšiu technickú vybavenosť a osvetlenie spoločných miestností. Tretí blok má rozšírený dvor vložením jedného schodiska do traktu do Vajnorskej cesty. Pôvodne malo ísť o radové usporiadanie jednotlivých blokov, avšak na požiadavku mesta autori projekt zmenili na polouzavreté bloky.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X