Na špacírke po Bratislave: Nová doba

Nová doba
Foto: www.facebook.com , Ľubomír Jánoš

Komplex obytných blokov, ktorý sa nachádza na Vajnorskej ulici, vznikol v 30. rokoch minulého storočia. Jeho autormi sú architekti Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei.

Projekt Nová doba vznikol za účelom poskytnutia bývania súkromným zamestnancom družstva a robotníkom. Tento pokus o riešenie problému sociálneho bývania patrí k najvýznamnejším v Bratislave.

Projekt mal poskytnúť bývanie na čo najvyššej úrovni. Toto urbanistické, technické a ekonomické riešenie poskytlo nerušené bývanie stovkám ľudí. Byty sú relatívne izolované, slnečné. V jednej obytnej skupine je 162 bytov. Ide o garsónky, menšie i väčšie jednoizbové byty, klasické a väčšie dvojizbové byty. V obytných domoch sa nachádzali aj kolektívne zariadenia – ústredná práčovňa a sušiareň.

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová doba
SITA

Z architektonického hľadiska je Nová doba veľmi jednoduchá. Návrh bol hospodárny z viacerých hľadísk – kontrasty plných a členených stien, unifikovaná oceľová konštrukcia či rýchlosť montáže. Hospodárnosť návrhu bola v konštrukčných a stavebno-technických prvkoch.

Novú dobu vystavali naozaj rýchlo. Urobiť oceľovú konštrukciu prvého bloku trvalo iba tri mesiace, ostatné stavebné práce trvali osem mesiacov. Projekt pozostáva z troch blokov, prvý postavili v rokoch 1933 – 1934, druhý v rokoch 1935 – 1936 a tretí blok na Bajkalskej ulici realizovali v rokoch 1937 – 1939.

Jednotlivé bloky sa od seba mierne líšia. Napríklad druhý blok už má železobetónovú konštrukciu, lepšiu technickú vybavenosť a osvetlenie spoločných miestností. Tretí blok má rozšírený dvor vložením jedného schodiska do traktu do Vajnorskej cesty. Pôvodne malo ísť o radové usporiadanie jednotlivých blokov, avšak na požiadavku mesta autori projekt zmenili na polouzavreté bloky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk