Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodny dom bata nas zakaznik nas pan staraba.jpg
Foto: www.facebook.com
24. septembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skstarbrokers.sk, wikipedia.org, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Obchodný dom Baťa

Obchodný dom Baťa, oficiálne nesúci názov Dom služby Baťa, ktorý je mnohým Bratislavčanom známy ako „Veľký“ Baťa, je najstarší obchodný dom v Bratislave. Nájdete ho na Hurbanovom námestí v Starom Meste.

Obchodný dom Baťa bol postavený v roku 1931, autorom architektonického návrhu bol Vladimír Karfík. Budova patrí medzi objekty zlínskej funkcionalistickej architektúry na Slovensku a je pamiatkovo chránená.

Na danom mieste stál pred výstavbou domu služieb hostinec Schmidt a Hansl. Pôvodne mal byť obchodný dom kompaktným štvorpodlažným objektom, verejnosť však protestovala kvôli prekrytiu výhľadu na vežu Michalskej brány v smere od Suchého mýta, preto bol projekt pozmenený do podoby kombinujúcej spodnú, päťpodlažnú časť s vrchnou, dvojpodlažnou.

Hurbanovo námestie
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Obchodný dom ponúkal širokú paletu služieb – okrem ťažiskového predaja obuvi napríklad opravu koženého tovaru alebo pedikúru. Známu prezývku „Veľký“ Baťa dom získal až po otvorení menšej obchodnej prevádzky firmy Baťa na Obchodnej ulici.

Pri barbakane po dazdi staraba vľavo Baťa
www.facebook.com

Prvou väčšou prestavbou prešiel obchodný dom v rokoch 1986 – 1991. Hlavný vstup bol vtedy premiestnený z nárožnej polohy na námestí do rohu budovy pri hradnej priekope, kde bolo k budove dostavané komunikačné schodisko prepájajúce obchodné prevádzky v nižšej časti budovy. Toto schodisko funkčne nahradilo schodisko s výťahmi vo vyššej časti budovy, kde zostala situovaná len administratíva a zázemie.

Druhýkrát bol obchodný dom prestavaný po zmene majiteľa v rokoch 2003 – 2005. Hlavný vstup bol opäť presunutý na nárožie, schodisko v hradnej priekope bolo pre svoj zlý technický stav uzatvorené.

Baťa a okolie, hrad
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X