Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reduta
Foto: www.facebook.com
3. decembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skwikipedia.org, filharmonia.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Reduta

Budova Reduty je jednou z najvýznamnejších historických kultúrno-spoločenských a reprezentačných stavieb starého mestského jadra. Čím je výnimočná?

Budova bola postavená v rokoch 1913 – 1919 na mieste bývalej tereziánskej sýpky, ktorá bola na príkaz Márie Terézie postavená v roku 1773. Budapeštianski architekti Dezider Jakab a Marcel Komor zvíťazili v súťaži, ktorú mestská rada vypísala v roku 1906. Stavba Reduty trval pomerne dlho kvôli prebiehajúcej vojne. Postavená bola v neobarokovom štýle s prvkami rokoka a secesie.

Reduta
Foto: www.facebook.com

Na fasáde aj v interiéri sa nachádzajú bohato dekorované štukové florálno-figurálne ornamenty. Na jej výzdobe sa podieľali mnohí slovenskí, ale aj zahraniční majstri. Fasáda je členená stĺpovým a pilastrovým rádom. Zložitá manzardová strecha je zdobená vežičkami a štítmi.

Reduta patrila vôbec k prvým stavbám Bratislavy, v ktorých boli aplikované moderné železobetónové konštrukcie – strop veľkej sály a balkóny, lóže a galérie.

Reduta a_p.o.h._1921_bela_marx_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Priestory Reduty boli prenajímané rôznym inštitúciám, napríklad aj vtedajšej Mestskej hudobnej škole. Od roku 1916 v budove fungovalo jedno z prvých bratislavských kín. Sídlom Slovenskej filharmónie sa Reduta stala po druhej svetovej vojne, keď bola budova znárodnená.

V priestoroch kina, kde sa v súčasnosti nachádza 700- miestna Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, sa konali aj rôzne koncertné podujatia i reprezentačné plesy či maškarné bály.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X