Na špacírke po Bratislave: Reduta

Reduta

Budova Reduty je jednou z najvýznamnejších historických kultúrno-spoločenských a reprezentačných stavieb starého mestského jadra. Čím je výnimočná?

Budova bola postavená v rokoch 1913 – 1919 na mieste bývalej tereziánskej sýpky, ktorá bola na príkaz Márie Terézie postavená v roku 1773. Budapeštianski architekti Dezider Jakab a Marcel Komor zvíťazili v súťaži, ktorú mestská rada vypísala v roku 1906. Stavba Reduty trval pomerne dlho kvôli prebiehajúcej vojne. Postavená bola v neobarokovom štýle s prvkami rokoka a secesie.

Reduta
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Na fasáde aj v interiéri sa nachádzajú bohato dekorované štukové florálno-figurálne ornamenty. Na jej výzdobe sa podieľali mnohí slovenskí, ale aj zahraniční majstri. Fasáda je členená stĺpovým a pilastrovým rádom. Zložitá manzardová strecha je zdobená vežičkami a štítmi.

Reduta patrila vôbec k prvým stavbám Bratislavy, v ktorých boli aplikované moderné železobetónové konštrukcie – strop veľkej sály a balkóny, lóže a galérie.

Reduta a_p.o.h._1921_bela_marx_staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Priestory Reduty boli prenajímané rôznym inštitúciám, napríklad aj vtedajšej Mestskej hudobnej škole. Od roku 1916 v budove fungovalo jedno z prvých bratislavských kín. Sídlom Slovenskej filharmónie sa Reduta stala po druhej svetovej vojne, keď bola budova znárodnená.

V priestoroch kina, kde sa v súčasnosti nachádza 700- miestna Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, sa konali aj rôzne koncertné podujatia i reprezentačné plesy či maškarné bály.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk