Na špacírke po Bratislave: Ružová ulica

Jesenského ulica

Ružovú ulicu by ste síce dnes v Bratislave hľadali márne, kedysi však bola veľmi vychytenou adresou. Pomenovanie získala po zájazdnom hostinci U zlatej ruže.

Dnešná Jesenského ulica sa pôvodne volala Ružový ostrov a spomína sa už v roku 1496. Hotel U zlatej ruže, podľa ktorého ulica získala na nejaký čas meno, postavili v roku 1758. V hoteli bol ubytovaný počas návštevy mesta cisár Jozef II.

U cerveneho vola.jpg
http://www.bratislavskerozky.sk

Medzi terajšou Jesenského a Medenou ulicou, pri ich vyústení na dnešnú Štúrovu ulicu, stál ďalší známy hostinec U červeného vola. Kedy presne bol postavený sa nepodarilo doložiť, isté však je, že začiatkom 19. storočia už sa tešil veľkej obľube. Jeho služby využili knieža Friedrich Wilhelm, bordeauxske knieža Chambord, saský kráľ Friedrich August II. či František Deák. V hostinci opakovane nocoval aj Ludwig van Beethoven počas svojich ciest do Dolnej Krupej. Na mieste hostinca postavili v 70. rokoch 19. storočia romantickú jednoposchodovú budovu hotela rovnakého mena.

Ruzova ulica staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Keď po I. svetovej vojne získal hostinec hoteliér Karel Bláha, premenoval ho na Plzeňský dvor. Po II. svetovej vojne objekt zbúrali a na jeho mieste postavili budovu, v ktorej sídlila tlačiareň a redakcia denníka Pravda.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk