Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stará tržnica
www.facebook.com
12. novembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skbratislavskerozky.sk, facebook.com/staratrznica, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Stará tržnica

Trhy boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou každého mesta, Prešporok nevynímajúc. Obyvateľov zásobovali čerstvými potravinami, preto boli veľmi obľúbené.

Na dnešnom Námestí SNP sa nachádzali hlavné mestské trhy, aj preto sa v roku 1879 názov námestia zjednotil na Tržné námestie. Trhy boli síce veľmi vyhľadávané, ale aj špinavé miesta. Po trhových dňoch tam vždy zostali zvyšky tovaru a špiny. Vonkajšie trhy boli závislé aj od počasia, za upršaného počasia chodilo ponúkať svoj tovar len málo predajcov. Keďže dopyt po potravinách bol veľký, zodpovedali tomu aj zvýšené ceny.

Marktplatz_zac.20.storocia1_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Prvé kryté trhovisko postavilo mesto v roku 1903, išlo o predchodcu dnešnej Starej tržnice. V danom roku mesto vypísalo súťaž na projekt. Víťazom sa stal Endre Makay so svojím projektom Veritas. Mesto súťažné diela odkúpilo a pravdepodobne z nich následne vychádzalo pri projektovaní tržnice.

Marktplatz_zac.20.storocia_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Pri stavbe tržnice bola využitá oceľová konštrukcia, išlo o architektonickú novinku. Budovu začali stavať v roku 1908, otvorili ju 31. októbra 1910.

Obyvateľstvo bolo vďaka Starej tržnici lepšie zásobované potravinami za každého počasia. Trhovníci si mohli prenajímať predajné miesta, mnohí z nich však stále využívali vonkajšie priestory. V tržnici preto fungovali skôr občasní predajcovia a niekoľko stálych prevádzok.

Stará tržnica
Foto: www.facebook.com

Budova tržnice fungovala 50 rokov, v roku 1960 sa do nej nasťahovali televízne štúdio a boli tam sklady pre STV. Trhy sa vrátili do Starej tržnice v roku 2013 vďaka občianskemu združeniu Aliancia Stará tržnica.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X