Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Stará tržnica
www.facebook.com
12. novembra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skbratislavskerozky.sk, facebook.com/staratrznica, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Na špacírke po Bratislave: Stará tržnica

Trhy boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou každého mesta, Prešporok nevynímajúc. Obyvateľov zásobovali čerstvými potravinami, preto boli veľmi obľúbené.

Na dnešnom Námestí SNP sa nachádzali hlavné mestské trhy, aj preto sa v roku 1879 názov námestia zjednotil na Tržné námestie. Trhy boli síce veľmi vyhľadávané, ale aj špinavé miesta. Po trhových dňoch tam vždy zostali zvyšky tovaru a špiny. Vonkajšie trhy boli závislé aj od počasia, za upršaného počasia chodilo ponúkať svoj tovar len málo predajcov. Keďže dopyt po potravinách bol veľký, zodpovedali tomu aj zvýšené ceny.

Marktplatz_zac.20.storocia1_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Prvé kryté trhovisko postavilo mesto v roku 1903, išlo o predchodcu dnešnej Starej tržnice. V danom roku mesto vypísalo súťaž na projekt. Víťazom sa stal Endre Makay so svojím projektom Veritas. Mesto súťažné diela odkúpilo a pravdepodobne z nich následne vychádzalo pri projektovaní tržnice.

Marktplatz_zac.20.storocia_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Pri stavbe tržnice bola využitá oceľová konštrukcia, išlo o architektonickú novinku. Budovu začali stavať v roku 1908, otvorili ju 31. októbra 1910.

Obyvateľstvo bolo vďaka Starej tržnici lepšie zásobované potravinami za každého počasia. Trhovníci si mohli prenajímať predajné miesta, mnohí z nich však stále využívali vonkajšie priestory. V tržnici preto fungovali skôr občasní predajcovia a niekoľko stálych prevádzok.

Stará tržnica
Foto: www.facebook.com

Budova tržnice fungovala 50 rokov, v roku 1960 sa do nej nasťahovali televízne štúdio a boli tam sklady pre STV. Trhy sa vrátili do Starej tržnice v roku 2013 vďaka občianskemu združeniu Aliancia Stará tržnica.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X