Na špacírke po Bratislave: Tehelné pole

Tehelne pole 1955 staraba.jpg

Kúpalisko Tehelné pole v Novom Meste bolo postavené v začiatkoch 2. sv. vojny po tom, čo bola Petržalka zabratá Nemcami a Bratislavčania stratili prístup k Lidu.

Mesto preto pristúpilo k realizovaniu projektu „mestskej plavárne“ Tehelné pole. Kúpalisko navrhla dvojica architektov Ján Švec a Aloiz Daríček, postavené bolo v rokoch 1937 – 1938.

V roku 1940 bola z celého komplexu kúpaliska vybudovaná hlavná vstupná budova s pokladňami, šatňami, terasami a ďalším zázemím a kúpací (stredný) bazén. V roku 1943 kúpalisko ponúkalo už tri bazény. V 1roku 1947 bol odovzdaný najväčší plavecký bazén, ktorý spĺňal olympijské parametre, jeho súčasťou boli aj vysoké betónové tribúny. Na kúpalisku vybudovali aj detský bazén a pieskovisko.
Konali sa tam mnohé medzinárodné preteky a vodnopólové podujatia. Pri veľkom bazéne sa nachádzala 10-metrová trojposchodová skokanská veža, ktorú však po sérii úrazov uzatvorili.

Tehelne pole 60. roky staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/photos

Tehelné pole roky patrilo k najobľúbenejším letným areálom, nikdy nezívalo prázdnotou. Po zmene režimu však došlo k odstráneniu tribún i skokanskej veže, rozľahlá trávnatá pláž bola zastavaná.
V súčasnosti ponúka kúpalisko návštevníkom tri bazény a tobogan, sú tam sprchy, šatne, výťah pre imobilných návštevníkov, upravené detské ihrisko aj parkovisko.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk