Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Unitas_staraba.jpg
www.facebook.com
1. októbra 2017 ZaujímavostiStará Bratislava na fotografiách od BratislavaDen.skustarch.sav.sk, wikipedia.org, © BratislavaDen.sk

Na špacírke po Bratislave: Unitas

Súbor pavlačových domov s jedno- a dvojizbovými bytmi a prízemnými obchodnými priestormi Unitas postavili začiatkom 30. rokov minulého storočia.

Bytové domy boli v rokoch 1931 – 1932 postavené pre sociálne slabšie obyvateľstvo podľa návrhov dvoch architektov – Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseia. Obytný komplex na Šancovej ulici je národnou kultúrnou pamiatkou.

Nedostatok bytov sa v roku 1930 rozhodlo mesto riešiť nedostatok bytov výstavbou veľkého komplexu mestských bytov pre sociálne slabé vrstvy. Dvojica architektov prišla s návrhom siedmich dlhých pavlačových domov. V tom čase bola myšlienka zástavby v zeleni novinkou.

UNITAS, Šancova ulica
Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Revolučný Unitas sa podarilo postaviť vďaka podpore architekta Eugena Bartu z príslušného mestského oddelenia. Radová zástavba na Šancovej 21 – 63 bola reakciou vedenia na nehygienickosť tesnej blokovej zástavby s temnými dvormi. Bytové domy majú strohý vzhľad a odrážali moderné predstavy o úspornom bývaní.

Unitas_vo_vystavbe_staraba.jpg
Foto: www.facebook.com

Všetky domy sú šesťpodlažné a pozostávajú z troch sekcií so samostatnými schodiskami. Vstupy do bytov sú umiestnené na spoločných pavlačiach na severnej strane. Na koncoch blokov sú dvojizbové byty (spolu 50), v strede jednoizbové (240).

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X