Na špacírke po Bratislave: Ventúrska ulica

Ventúrska ulica

Ventúrska ulica sa nachádza v Starom Meste v blízkosti Michalskej, Kapitulskej a Židovskej ulice. Svoj názov získala podľa bohatej rodiny Bonaventura di Salto ešte v 15. storočí. V časoch socializmu niesla názov Jiráskova ulica podľa spisovateľa Aloisa Jiráska.

Ventúrska ulica patrí k najstarším v Bratislave. Je sídlom mnohých významných historických budov. Pri prechádzke touto ulicou môžete naraziť na Erdödyho palác z 18. storočia, Zichycho palác, palác Leopolda de Pauli či Pálffyho palác. Zichyho palác stojí na mieste troch stredovekých domov, okolo roku 1775 si ho tam dal postaviť gróf František Zichy.

Ventúrska ulica
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/notifications/

Palác Leopolda de Pauliho bol jediným palácom vnútri hradieb so záhradou, na ktorej konci bol rokokový pavilón. Ide o záhradu, v ktorej v roku 1820 ako 9-ročný koncertoval Franz Liszt. Daný palác je v súčasnosti súčasťou Univerzitnej knižnice a v záhrade, ktorá má meno podľa skladateľa, je miestom častých koncertov.

Pálffyho palác na Ventúrskej 10 prestavali v roku 1747 zo staršieho domu. Podľa pamätnej tabule na jeho fasáde v ňom pravdepodobne ako 6-ročný koncertoval Wolfgang Amadeus Mozart.

Venturska ulica staraba.jpg
Foto: https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/

Sú tam aj domy, v ktorých sa písali dejiny. V tom na Ventúrskej 5 sa kedysi tlačili noviny Preßburger Zeitung, v čísle 7 sídlila v 15. storočí mestská mincovňa, za vlády Mateja Korvína tam sídlila Academia Istropolitana. V kúriovom dome sa v roku 1833 narodil veľkovojvoda Jozef Karol Ľudovít Habsburský.

Táto ulica však nie je len miestom mnohých palácov, ale aj študentov. Vysoká škola múzických umení a Univerzitná knižnica.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk