Na spoločné projekty s Rakúskom pôjde viac ako 69 miliónov eur z eurofondov

Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Európska komisia schválila posledný z programov cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Rakúsko.

Na spoločné projekty Slovenska s Rakúskom pôjde viac ako 69 miliónov eur z eurofondov. Ako informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), Európska komisia schválila posledný z programov cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Rakúsko (SK – AT) .

Z rozpočtu 69 miliónov eur budeme spolu s našimi rakúskymi partnermi podporovať najmä také projekty, ktoré prinesú komplexné riešenia a služby pre lepší život ľudí v pohraničí,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

Inovatívne riešenia

Cieľom programu Interreg SK – AT je podporovať susedskú spoluprácu na oboch stranách hranice, chrániť prírodné bohatstvo a pomáhať pri zmierňovaní dopadov klimatickej zmeny, rozvíjať udržateľný turistický ruch a prinášať inovatívne riešenia pre lepší život ľudí v pohraničí. MIRRI SR, ktoré tento program riadi, vyhlási prvé výzvy na jar 2023.

Na slovenskej strane program Interreg SK – AT zahŕňa Bratislavský a Trnavský kraj. Na rakúskej strane patrí do programu mesto Viedeň a regióny Burgenland a Dolné Rakúsko,“ poznamenalo ministerstvo.

Zdravie seniorov

Jedným z dobrých príkladov je podľa ministerstva projekt Nutriaging – Podporujeme zdravé starnutie!, do ktorého sa zapojili odborníci z Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity vo Viedni s cieľom zlepšiť výživu a povedomie o zdraví u seniorov.

Vďaka projektu sme pomohli vybudovať dve nové špičkové laboratóriá a získané poznatky sa využívajú na vzdelávanie zdravotníkov aj verejnosti, pre ktorú sú organizované rôzne podujatia na tému zdravého starnutia,” priblížila Remišová.

Inovatívny projekt

Za pozornosť podľa MIRRI SR stojí tiež ďalší inovatívny projekt Univerzity Komenského v Bratislave a Rehabilitačnej kliniky v rakúskom Sankt Pöltene na podporu pohybu a rehabilitácie seniorov.

Jeho výsledkom je vznik medicínskeho Centra aktívneho stretnutia v Bratislave, ktoré slúži od roku 2021 slovenským a rakúskym seniorom ako klinické a školiace centrum. Zároveň sa v rámci projektu skúmajú mechanizmy procesu starnutia a účinky vzdelávania.

Oblasti podpory

Medzi hlavné hlavné oblasti podpory v programe Interreg SK – AT v novom programovom období patria: inovatívnejšie pohraničie, zelenšie pohraničie, sociálnejšie pohraničie a spolupráca medzi inštitúciami a obyvateľmi pohraničia. Novinkou je Fond malých projektov, ktorý bude spravovať regionálna agentúra Dolného Rakúska – NÖ.Regional GmbH.

Popri ochrane vzácnej prírody v povodí Dunaja chceme pokračovať v podpore environmentálnej výchovy a ekoturizmu. Spoločnými silami budeme ďalej rozvíjať projekty v oblasti sociálnej pomoci, ktoré sa venujú napríklad zvýšeniu kvality života seniorov a podporíme aj zavádzanie inovácií. Nový Fond malých projektov bude slúžiť najmä na propagáciu menších podujatí na oboch stranách hranice,“ doplnila Remišová.

Cezhraničné spolupráce

V rámci cezhraničnej spolupráce Interreg SK – AT bolo v programovom období 2014 – 2020 podporených spolu 46 projektov. Okrem projektov zameraných na zdravie seniorov ide napríklad aj o projekt cezhraničnej spolupráce Alpsko-karpatský riečny koridor, v rámci ktorého sa navracia prirodzený tok rieke Rudava (podpora 1,8 milióna eur), projekt Ekocentrum Čunovo (podpora 4,7 milióna eur), ktoré vznikne v kaštieli v Čunove a bude slúžiť na vzdelávanie o význame biodiverzity. K rozvoju zelenej mobility prispel projekt cyklomosta Vysomarch (podpora 5,2 milióna eur).

Interreg SK – AT je jedným z piatich programov cezhraničnej spolupráce Interreg, ktoré sú dôležitým nástrojom na podporu pohraničných regiónov. Ďalšími je nový projekt s Poľskom s rozpočtom 130 milióna eur, cezhraničná spolupráca s Českom s rozpočtom 107 miliónov eur, výzva z programu cezhraničnej spolupráce s Maďarskom s rozpočtom 161 miliónov eur a cezhraničná spolupráca s Maďarskom, Ukrajinou a Rumunskom v rámci programu NEXT za 73 miliónov eur.

Okrem programov cezhraničnej spolupráce máme už schválený aj hlavný eurofondový program – Program Slovensko, z ktorého budeme môcť využiť takmer 13 miliárd eur,“ uzavrelo ministerstvo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk