Na Štrkoveckom jazere osadili umelý ostrovček pre hniezdenie vtáctva

Ruzinov strkovecke jazero 1.jpg

V bratislavskom Ružinove osadili na Štrkoveckom jazere nový umelý ostrovček pre hniezdenie vtáctva na vode. Ako ďalej informovala hovorkyňa Ružinova Jana Pôbišová, obstarávateľ zároveň zlikvidoval poškodený ostrovček z roku 1998.

Ostrovček priebežne upravovali, koncom augusta ho však niekto opäť závažne poškodil. Naši zamestnanci odboru životného prostredia sa rozhodli dvadsaťročný ostrovček obstarať úplne nanovo. Štrkovecké jazero je jedným z najkrajších miest v Ružinove. Dúfame, že ostrovček vydrží najmenej ďalších dvadsať rokov. Aby nedochádzalo k vandalizmu, uvažujeme nad osadením webkamery. Tá bude okolie ostrovčeka nielen monitorovať, ale umožní Ružinovčanom cez internet nahliadnuť, čo sa na Štrkoveckom jazere práve deje,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár.

Základom nového umelého ostrovčeka je oceľová konštrukcia, podlaha z oceľových roštov a plaváky. Povrch ostrovčeka pokrýva geotextília, na ktorú osadili živú vŕbu a hniezdo. Ostrovček na dne jazera ukotvili lanami. Ružinovský miestny úrad požadoval od dodávateľa záruku na dielo tri roky odo dňa protokolárneho odovzdania a prebratia. Cena výroby a osadenia ostrovčeka bola do 7 500 eur.

Štrkovecké jazero vzniklo v rokoch 1960 až 1964 ťažbou štrkopieskov na výstavbu sídlisk v Ružinove. Pre vysokú podzemnú vodu ho vybagrovali maximálne do hĺbky štyri a pol metra iba v severozápadnej časti pod hotelom Junior. V iných častiach jazera je hĺbka len dva a pol metra. Jazero je domovom pre rôzne druhy fauny. Stálymi druhmi sú labuť hrbozobá, kačica divá, chochlačka vrkočatá a čajka smejivá, v zime je to lyska čierna.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk