Na Tehelnom poli víťazstvo Slovana nad gréckym PAOK Solún, v nadstavenom čase rozhodol Abena

FUTBAL EL: Bratislava - Solún

Na Tehelnom poli sa úvodu hralo vo svižnom tempe z oboch strán.

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili vo štvrtkovom úvodnom zápase play-off Európskej ligy 2019/2020 nad gréckym tímom PAOK Solún najtesnejším rozdielom 1:0. Pred odvetou, ktorá sa uskutoční v Grécku na budúci štvrtok, tak majú „belasí“ veľkú šancu postúpiť do skupinovej časti kontinentálneho pohára číslo dva. V nej ostatný raz účinkovali v ročníku 2014/2015.

Na Tehelnom poli sa úvodu hralo vo svižnom tempe z oboch strán. Už v 3. min vyskúšal postreh gólmana hostí strelou spoza šestnástky defenzívny stredopoliar domácich Ljubičič, no lopta smerovala iba do stredu bránky. V 7. min však naznačili ofenzívnu silu aj Solúnčania, keď Léo Jabá technickou strelou opečiatkovej brvno Greifovej „svätyne“.

Polčas bez gólu

Po štvrťhodine prevzali Gréci opraty stretnutia pevnejšie do rúk. Ich hru v ofenzíve dirigovali najmä Pelkas s Biseswarom, vo finálnej fáze však boli do prestávky bezzubí. Keďže ani Slovanu sa nedarila snaha o rýchle protiútoky, mužstvá išli na polčasovú prestávku za bezgólového stavu.

Hneď na začiatku druhého polčasu zdvihol divákov zo sedadiel prienik Čavriča, ktorému zmaril šancu včasným vybehnutím Paschalakis. V 53. min sa po centri Biseswara ocitol v čistej príležitosti kapitán gréckeho šampióna Pelkas, zblízka však neprestrelil Greifa. Po hodine hry sa oba tímy dostali k sérii štandardiek, ale defenzívy naďalej stáli na „pevných nohách“.

V 75. min Moha potiahol akciu až pred pokutové územie Solúnčanov, prihral Holmanovi, no maďarský legionár v rozhodujúcej chvíli urobil kľučku „navyše“ a prišiel o loptu. Slovan sa napokon dočkal v 93. min. Greifov dlhý odkop našiel vpredu Šporara s Abenom, tí sa ocitli v súboji s brankárom Paschalakisom a surinamský stopér zabezpečil víťazstvo slovenského majstra.

Grécku čelili už dvakrát

Slovan už v minulosti v pohárovej Európe dvakrát čelil protivníkovi z Grécka – v oboch prípadoch neúspešne. V sezóne 1970/1971 neprešiel v 2. kole Európskeho pohára majstrov cez Panathinaikos Atény, v 3. predkole Ligy majstrov 2009/2010 nestačil na Olympiakos Pireus.

Slovenské tímy v ére samostatnosti vo všetkých siedmich doterajších konfrontáciách proti súperom z Grécka „ťahali za kratší koniec“. Nateraz posledným slovenským klubom, ktorý v pohárovej Európe postúpil cez gréckeho protivníka, bol Inter Bratislava v 2. kole Pohára UEFA 1975/1976. „Žlto-čierni“ boli vtedy úspešnejší v dvojzápase proti AEK Atény.

ŠK Slovan Bratislava (SR) – PAOK Solún (Gréc.) 1:0 (0:0)

Gól: 90.+ Abena, ŽK: 70. Medveděv, 79. Abena, 79. Ljubičič – 45. Léo Matos, 76. Crespo, 79. Douglas Augusto, 90.+ Akpom, rozhodovali: Bebek – Pataki, Zobenica (všetci Chor.), 20 233 divákov

Zostavy:
Slovan: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Ljubičič, De Kamps (77. Nono) – Čavrič (54. Ratao), Holman, Moha (87. Daniel) – Šporar
PAOK: Paschalakis – Léo Matos, Crespo, F. Varela, Giannoulis – Biseswar (80. Stoch), Esiti (76. Douglas Augusto), El Kaddouri, Léo Jabá – Akpom, Pelkas (66. Swiderski)

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.