Na tieto voľnopredajné nosné kvapky si dajte pozor, sťahujú sa z trhu kvôli mikrobiálnej kontaminácii

Nádcha, choroba, chrípka
ilustračné: pexels.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil prostredníctvom svojej webovej stránky na stiahnutie lieku OLYNTH HA 0,1% z trhu.

Ako ďalej doplnil ústav, podrobnejší popis lieku je nasledovný: OLYNTH HA 0,1 %, aer nao 1×10 ml (liek.HDPE), č. šarží: F144450A a F144460A, kód ŠÚKL: 36097.

Podľa slov ŠÚKL sa liek sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární, ale taktiež by sa ho mali zbaviť pacienti, respektíve vrátiť ho lekární. Dôvodom stiahnutia je riziko mikrobiálnej kontaminácie.

„Z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti pacienta sa sťahujú všetky šarže lieku vyrobené od 1. októbra 2018 (t.j. F144450A a F144460A). Ohrození sú najmä pacienti s poškodenou funkciou imunitného systému a citliví jedinci,“spresnil v oznámení Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

ŠÚKL zároveň vyzval pacientov, aby nosové kvapky OLYNTH HA 0,1% prestali používať a dodal, že liek je možné vrátiť do lekárne. „Dostupnosť liečby pacientov nie je ohrozená, na trhu sú dostupné lieky s rovnakou účinnou látkou,“vyjadril sa ústav.

Podľa informácií od ŠÚKL, zatiaľ nezaevidoval ústav žiadne hlásené prípady podozrení na nežiaduci účinok v súvislosti s vyššie uvedeným nedostatkom.„V prípade výskytu nežiaducich účinkov je potrebné ich nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv buď e-mailom na adresu neziaduce.ucinky@sukl.sk alebo prostredníctvom elektronického webového formuláru,“napísal ústav, ktorý kontroluje liečivá.

OLYNTH HA 0,1 % sa používa na zmiernenie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, taktiež pri nadmernej tvorbe hlienu spôsobenej vazomotorickou nádchou a pri alergickej nádche. Toto liečivo je rovnako určené na urýchlenie uvoľňovania hlienu pri zápale prínosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenom s nádchou.

OLYNTH HA 0,1 % je určený dospelým a taktiež deťom, a to vo veku od 6 rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk