Na Treskoňovej ulici v Starom Meste umiestnili umelecké inštalácie

Treskonova stare mesto bratislava umenie verejny priestor.jpg
Foto: bratislava.sk

Revitalizácia ulice je súčasťou projektu Živé námestie.

Na Treskoňovej ulici v Starom Meste umiestnili umelecké inštalácie Kunsthalle, ktorých cieľom je skrášliť a oživiť túto lokalitu hlavného mesta.

Treskoňova ulica je v správe Starého Mesta a po rokovaniach s Univerzitnou nemocnicou s poliklinikou Milosrdní bratia a Kunsthalle sme našli kompromisné riešenie – časť ulice bude využívaná ako kultúrny verejný priestor, pričom sa zohľadnili potreby obyvateľov a nemocnice, pre ktorej potreby tam budú vyhradené parkovacie miesta,“ povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Kunsthalle Bratislava sa teší z premeny okolitého verejného priestoru v jej tesnom susedstve, kde plánuje realizovať vysunuté výstavné aktivity pod novou značkou „Kunsthalle EXT“. Skratka „EXT“ ako exteriér, extenzia či exit, bude zastrešovať najmä objekty a inštalácie, ale aj iné umelecké diela určené do verejného priestoru na Treskoňovej ulici,“ povedala poverená riaditeľka Kunsthalle Bratislava Nina Vrbanová.

Zlepšenie verejných priestorov

Pilotným dielom, ktoré uvedie novú dramaturgiu vysunutého výstavného priestoru Kunsthalle Bratislava, bude „signálny“ objekt Rudolfa Sikoru – Výkričník. V budúcom roku plánuje galéria aj naďalej prepájať plochu na Treskoňovej ulici s vlastným výstavným programom.

Premena Treskoňovej ulice je súčasťou projektu Živé námestie, ktorého cieľom je zlepšenie verejných priestorov v Bratislave. Do konca roka chce mesto tiež doplniť na tomto mieste osvetlenie pre zvýšenie bezpečnosti. Na jar pribudne mobilné sedenie. Zmenilo sa aj parkovanie.

V zadnej časti ulice sme vytvorili parkovacie miesta pre sanitku a návštevníkov nemocnice Milosrdní bratia. Zároveň sa v území podarilo zrealizovať viacero menších zmien – pomohli sme s opravou fasády a úseku chodníka nemocnice, odstránili sme predajné stánky, ktoré v mieste vytvárali bariéru,“ informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Komplexná rekonštrukcia

Treskoňova ulica je jedným z priestorov nadväzujúcich na Námestie SNP a Kamenné námestie, ktoré majú najväčší potenciál na kvalitatívny posun pri vynaložení relatívne nízkych prostriedkov. Kým Treskoňova bola dlho iba slepým výbežkom Kolárskej ulice, na ktorom v stiesnených podmienkach parkovalo menšie množstvo áut, vďaka zmene dopravného režimu bude odteraz súčasťou živého verejného priestranstva Námestia SNP,“ doplnil Peter Lényi z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Komplexnejšiu rekonštrukciu priestoru plánujú v budúcom roku. Finálnu podobu územia prinesie architektonicko-urbanistická súťaž, na zadaní ktorej pracuje Metropolitný inštitút Bratislavy a ktorú plánuje mesto vyhlásiť ešte tento rok.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom