Na trhu práce je najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity. Ako sú na tom ostatné v Bratislave?

Ekonomická univerzita v Bratislave
Foto: Facebook/ Ekonomická univerzita v Bratislave

Na portáli Profesia.sk si pozrú životopis absolventa tejto univerzity v priemere viac ako štyria zamestnávatelia.

Na trhu práce je najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Na portáli Profesia.sk si pozrú životopis absolventa tejto univerzity v priemere viac ako štyria zamestnávatelia.

Vyplýva to zo šestnásteho rebríčka atraktivity absolventov vysokých škôl na Slovensku, ktorý každý rok pripravuje pracovný portál Profesia.sk. Analyzovali 14-tisíc životopisov. Minulý rok si životopisy absolventov tejto školy pozrelo podľa dát Profesia.sk o firmu menej.

Na druhom mieste skončila Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a tretiu priečku obsadila so skóre 3,26 Technická univerzita v Košiciach (TUKE). Nasledujú Žilinská univerzita a Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa umiestnila na šiestej priečke, životopis jej absolventa si pozrie v priemere 2,8 firmy. Viac ako dve firmy si pozrú i životopisy absolventov Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre i Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Dominuje STU

Medzi fakultami dominuje Fakulta elektrotechniky a informatiky STU. Životopis jej absolventa si v priemere pozrie vyše 6,5 zamestnávateľov. Nasleduje Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite, ktorá si s viac ako 5,8 zhliadnutiami oproti predošlému rebríčku polepšila o päť priečok.

Nasleduje Fakulta informatiky a informačných technológií STU (skóre 5,65) a z vlaňajšieho desiateho si na štvrté miesto polepšila Fakulta medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite (skóre 5,59), ktorá tak narušila dominanciu IT odborov v tabuľke. V najlepšej sedmičke fakúlt je jediná s iným zameraním ako na informačné technológie. Najväčší posun vpred zaznamenala Fakulta prírodných vied UKF,“ uviedol portál Profesia.sk.

Absolventi informatiky

Z dát pracovného portálu vyplýva, že najžiadanejšími sú absolventi, ktorí vyštudovali informatiku. Temer päť firiem si pozrie životopis takéhoto absolventa. Životopisy absolventov strojárstva a stavebníctva si pozrú v priemere traja zamestnávatelia, 2,8 z nich si pozrie životopis absolventa ekonomiky a 2,5 životopis absolventa techniky. Životopis absolventov spoločenských vied si pozrie 2,1 firmy.

Aj v prípade informatikov však platí, že prax popri štúdiu sa len zíde. Spomedzi ponúk v tomto sektore bolo uvedených ako vhodné pre absolventov necelých 16 percent. Samozrejme, že brigáda či krátkodobá práca na dohodu nenahradí plnohodnotný pracovný úväzok, no vytvorí lepšiu štartovaciu čiaru. Ak teda chcú študenti zvýšiť svoje šance na skoré zamestnanie sa, aj pri výbere vysokej školy je vhodné zvážiť, či si vedia predstaviť popri štúdiu pracovať v danom odbore,“ radí portál Profesia.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk