Na trhu sa objavili tieto nebezpečné kozmetické výrobky. Nemáte niektorý z nich?

Nebezpečná kozmetika
koláž

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil na výskyt nebezpečných výrobkov, ktoré sa objavili v Európskej únii. Tie boli nahlásené do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky), a to kontrolnými orgánmi v Taliansku a v Nemecku. Výrobky sa však môžu nachádzať aj na slovenskom trhu.

Ide o nasledujúce výrobky:

Brown – hnedá farba na tetovanie
značka: ETERNAL INK
výrobná dávka: Colour brown, Batch number 17589, Color Index 77491, 18/07/2020
krajina pôvodu: USA
výrobca: Eternal Ink, Brigton 7987, Lochlin DR Michigan, United States
popis: 30 ml, fľaška s hnedým pigmentom

Dôvodom nebezpečenstva je to, že výrobok obsahuje prekročené maximálne povolené množstvo nečistôt (nikel, zinok, arzén – 16 +/- 7,1mg.kg -1). „Výrobok nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up,“ napísal úrad.

K ďalším nebezpečným výrobkom patrí prostriedok na bielenie pokožky.

názov: Naturalle Multi-Action-Ex – výrobok na bielenie pokožky
značka: MAKARI
výrobná dávka: batch # 814 aj iné výrobné dávky
krajina pôvodu: Francúzsko
výrobca: Victoria Albi SAS., 18 BLVD de Strasbourg, 75010 Paris, France
popis: 50 ml, biela fľaška zabalená v kartónovej škatuľke

„Výrobok obsahuje látku – hydroquinone (3,67%), čo je v rozpore s prílohu č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1339) a prílohou č. 3 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť prítomné v kozmetických výrobkoch, s výnimkou tých, ktoré podliehajú stanoveným obmedzeniam) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,“ napísal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ako ďalej pokračoval úrad: „Kontrolný orgán v Nemecku zistil, že výrobky sú predávané výhradne online, z tohto dôvodu nie je možné identifikovať číslo výrobnej dávky pri objednávke výrobku. Z tohto dôvodu sa predchádzajúce hlásenie rozširuje aj na iné výrobné dávky.“

Úrad upozorňuje prostredníctvom hlásenia na svojej webovej stránke taktiež na výrobok, ktorý je určený na vyrovnávanie vlasov.

názov: Amazonliss Brazilian Smoothing Treatment Acai + Cacau – kúra na vyrovnávanie vlasov
značka: NUTREE PROFESSIONAL
výrobná dávka: L: MBK028 aj iné výrobné dávky
krajina pôvodu: Brazília
výrobca: neuvedené
popis: 60 ml, biela plastová fľaša s modrým popisom

Ako dodal úrad, táto kúra sa predáva spolu so šampónom a maskou na vlasy.

„Výrobok obsahuje látku – formaldehyde (voľný formaldehyd – 5,0 g/100g), ktorá nie je povolená do výrobkov na vyrovnávanie vlasov. Inhalácia látky môže viesť k poškodeniu nosohltana. Pri dermálnej expozícií môže výrobok spôsobiť iritácie pokožky a slizníc, kontaktné alergie,“ napísal úrad zdravotníctva.

„Výrobok nie je bezpečný, čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov,“ doplnil záverom úrad vo svojom výstražnom hlásení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk