Na unikátnej prehliadke ožila recyklovaná móda

Stará tržnica
SITA

Na Fashion show recyklovanej módy v Starej tržnici dali mladé študentky dizajnu nový život použitým kúskom oblečenia. Aj takouto formou bojovali proti konzumnému spôsobu života a rýchlej móde, ktorá sa mení s každou novou sezónou.

Piatu Nedeľnú parádu v Starej tržnici v Bratislave ukončila výnimočná prehliadka modelov z recyklovaných materiálov. Študentky strednej Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave použili staré odevy či priemyselné materiály, aby vytvorili unikátne šaty, kabáty či doplnky. Tie na záver podujatia venovali do dobročinnej dražby, výťažok z ktorej poputuje rodinám v núdzi.

Na výrobu kolekcií módne domy a globálne značky ročne spotrebujú obrovské množstvo nových materiálov, textílií a chemikálií. Neustále sa meniace trendy určujú nikdy sa nekončiaci dopyt po odevoch, ktorých životnosť sa často končí s príchodom novej sezóny. Organizátori Fashion show recyklovanej módy sa preto rozhodli bojovať proti mrhaniu materiálu a ničeniu prírody ekologickou a zábavnou cestou.

Študentky úžitkového výtvarníctva pod vedením akademickej maliarky Anny Bohatovej pripravili niekoľko desiatok modelov, ktoré hýrili farbami, pestrými materiálmi, no najmä originalitou, ktorá niekedy u etablovaných dizajnérov chýba. Študentky sa pohrali s rôznymi siluetami a detailmi a vdýchli nový život veciam, ktoré by sa už inak na výslnie nedostali.

Prehliadka modelov recyklovanej módy odbornej i laickej verejnosti opäť dokázala, že móda žije omnoho dlhšie ako trendy, a že ľudská fantázia niekedy dokáže z obyčajných vecí, o ktoré už nikto nejavil záujem, vytvoriť niečo výnimočné.

Modely mladých študentiek boli svieže, hravé, jedinečné a premyslené. Niektoré kúsky dostali len nový strih či zaujímavý nový detail, iné mladé dizajnérky doslova rozobrali na súčiastky a poskladali z nich úplne nový, unikátny a funkčný model.

Okrem kabátov, sukní či šiat dostali nový príbeh dokonca i svadobné šaty, ktoré ich autorka doplnila prepracovanými výšivkami či šaty vyrobené z množstva použitých kravát. Modely plné detailov však striedali minimalistické i futuristickejšie kúsky. Študentky sa pohrali s transparentnými materiálmi, nášivkami, zaujímavými strihmi či efektnými strapcami.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk