Na Univerzite Komenského sa konala spomienka 50. výročia okupácie Československej republiky

Rektor_uk_august_2018.jpg
Rektor UK Karol Mičieta počas prejavu k udalostiam roku 1968. Zdroj: uniba.sk

Pred hlavnou budovou Univerzity Komenského v Bratislave (UK) na Šafárikovom námestí sa v utorok 21. augusta pod záštitou Konfederácie politických väzňov Slovenska konala spomienka na obete streľby okupačných vojsk Československej republiky z 21. augusta 1968. Obeťami bola Danka Košanová, Stanislav Sivák a kapitán Ján Holík.

Na podujatí sa zúčastnili predseda NR SR Andrej Danko, podpredseda NR SR Béla Bugár, minister obrany SR Peter Gajdoš, ministerka školstva SR Martina Lubyová, ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná, minister zahraničných vecí Rumunska Teodor-Viorel Meleşcanu, poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec, veľvyslanci a ďalší hostia.

 „Sovietske tanky prerušili náš sen o pravde, ľudskosti a slobode. Ten s nami snívali aj naši spoluobčania, ktorým vpád vojsk Varšavskej zmluvy vzal to najcennejšie – život,“ priblížil vo svojom prejave osudnú augustovú noc v roku 1968 rektor UK Karol Mičieta. „Úlohou akademickej obce je pravdivo skúmať a objektívne interpretovať dejiny a poučenie z nich odovzdať nielen svojim aktuálnym študentom, ale aj ďalším generáciám. Preto považujeme za nevyhnutné upozorňovať a striktne odmietať pokusy o dezinformačné skresľovanie tejto dejinnej udalosti,“ pokračoval rektor UK odkazujúci na nedávny dokument ruskej štátnej televízie Rossija 1 ospravedlňujúci sovietsky vpád do Československa, ktorý vzbudil protest slovenskej a českej diplomacie.

BOJOVNÍCI PROTI TOTALITE

Politickým väzňom bol v bývalom režime aj poslanec NR SR Ján Budaj. „Toto je miesto, kde ležia poklady a korene slovenskej demokratickej štátnosti, pretože títo ľudia zomreli v dňoch, keď sa patrioti a vlastenci postavili proti náhlemu vtrhnutiu vojsk Varšavskej zmluvy, proti zrade, proti strieľaniu do bezbranných ľudí. Títo traja mladí ľudia protestovali a stali sa obeťami, ich mladé životy boli pretrhnuté. V tejto chvíli však pamätajme aj na milióny ďalších životov, ktoré síce neboli pretrhnuté fyzicky, ale boli nesmierne zasiahnuté normalizáciou,“ povedal Ján Budaj. Ako významné príklady bojovníkov proti totalite spomenul tri konkrétne mená: Dominika Tatarku, Natáliu Gorbanevskú a Antona Srholca.

Uctenie_si_obeti_roku_1968_pred_uk.jpg
Pietny akt kladenia vencov k pamätnej tabuli pripomínajúcej smrť Danky Košanovej, Stanislava Siváka a kpt. Jána Holíka, obetí streľby okupačných vojsk. Zdroj: uniba.sk

Generálmajor Svetozár Naďovič, ktorý bol zodpovedný za odsun sovietskych vojsk z ČSSR, priblížil okolnosti tejto funkcie: „Mám veľké šťastie, že som mohol byť po 20 rokoch od okupácie vymenovaný do funkcie náčelníka správy pre odsun sovietskych vojsk z Československa. Mohol som byť pri tom, keď 27. júna 1991 z gbelského letiska odišiel posledný sovietsky vojak, ktorým bol generál Vorobjov. Vtedy sme si s Michaelom Kocábom vydýchli, že už nič nebráni slobodnému rozvoju ČSFR a že tá Brežňevova hnusná doktrína a jej následky sú za nami.“

PREDAJ SPOMIENKOVÝCH MINCÍ

Po pietnej spomienke sa v budove univerzity začala prezentácia a predaj pamätných diel, ktorých vydanie iniciovala nezisková organizácia Camera Obskura. Predstavili ich autori a vydavatelia. Všetky z nich zobrazujú v rôznych formách legendárnu fotografiu Ladislava Bielika Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.

Atmosfera_pred_uk_august_1968_2018.jpg
Pred budovou UK vládla počas spomienky pokojná atmosféra. Zdroj: uniba.sk

Poštovú známku Slovenskej pošty vytvoril akademický maliar Rudolf Cigánik, zberateľskú mincu Národnej banky Slovenska Patrik Kovačovský, pamätnú medailu spracovanú v Mincovni Kremnica Kliment Mitura. Suvenírovú bankovku prezentovala spoločnosť Nunofia. Pamätné diela zobrazujúce občiansky odpor proti okupácii z roku 1968 tak záujemcovia mohli získať na jednom mieste. Spolu s týmito dielami predstavil Historický ústav SAV aj úplne novú publikáciu Dubček autorov Londáka, Michálka a spol.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk