Na Vajanského nábreží nájdete výstavu zdarma, je odkazom na známu osobnosť z Československa

Výstava Staré Mesto Bratislava
Foto: Facebook/ Staré Mesto - srdce Bratislavy

Mladí grafici pripravili výstavu pri príležistosti nedožitých narodenín Václava Havla.

Ak by Václav Havel ešte žil, dožil by sa v týchto dňoch 85. narodenín. Zomrel v roku 2011 vo veku 75 rokov.

Jeho nedožité narodeniny si môžu Bratislavčania pripomenúť výstavou v parku na Vajanského nábreží. Výstavu Odkaz Václava Havla v tvorbe mladých grafikov pripravilo České centrum Bratislava a Veľvyslanectvo Českej republiky na Slovensku.

Výstava potrvá do piatka 5. novembra. Vystavovaných je 19 plagátov, ktorých autormi sú študenti grafického ateliéru Západočeskej univerzity v Plzni.

Životopis Václava Havla

Václav Havel bol rodákom z Prahy. Po skončení základnej vojenskej služby v roku 1959 pracoval ako javiskový technik a diaľkovo študoval dramaturgiu. Od svojich 20 rokov prispieval do rôznych literárnych časopisov.

V roku 1964 bola uvedená jeho prvá hra Záhradní slavnost. S nástupom normalizácie musel opustiť divadlo. Kritizoval režim, čo spôsobilo zákaz výkonu jeho povolania. Spolupodieľal sa na publikovaní Charty 77 v roku 1977. Signátori charty sa nazývali disidenti. Pre politické aktivity strávil niekoľko rokov vo väzení.

Havel bol vedúcim predstaviteľom počas novembra 1989, kedy prebehla Nežná revolúcia. Bol zvolený za prvého československého nekomunistického prezidenta, ktorého zvolili komunisti jednohlasne. V roku 1993 sa stal prvým prezidentom Českej republiky.

Počas života sa dvakrát oženil. Jeho prvé manželstvo s Olgou Havlovou trvalo od roku 1964 do roku 1996. V roku 1997 sa Havel oženil s Dagmar Havlovou. Naposledy vydýchol 18. decembra v roku 2011.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk