Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vazovova ulica skola zlucenie stare mesto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.staremesto.sk
4. septembra 2019 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Na Vazovovej ulici v Bratislave plánujú otvoriť novú spojenú školu, predchádzať tomu bude verejná diskusia

Škola vznikne v spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spolu s bratislavskou mestskou časťou Staré Mesto plánujú otvoriť na Vazovovej ulici v Bratislave novú spojenú školu. Zámerom kraja a mestskej časti je spojenie základnej školy a Gymnázia Jána Papánka do jednej vzdelávacej inštitúcie. Cieľom novej spojenej školy je zaviesť do výuky princípy moderného inkluzívneho vzdelávania. Informoval o tom hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Bratislavská župa a Staré Mesto sa dohodli na zámere zlúčiť obidve školy do jednej spojenej školy s dvoma organizačnými zložkami: Základnou školou s rozšíreným vyučovaním anglického jazyka a Gymnáziom Jána Papánka s možnosťou bilingválneho vzdelávania v anglickom jazyku. Zriadeniu spojenej školy na Vazovovej ulici má ešte predchádzať verejná diskusia s rodičmi a zámer musia schváliť poslanci BSK a Starého Mesta.

Výhody pre žiakov

Zriaďovateľom novej školy má byť BSK, čo je podľa hovorcu Starého Mesta zárukou, že škola bude mať dostatok prostriedkov na zabezpečenie všetkých procesov potrebných na školské aktivity, vzdelávanie a prevádzku školy. Výhody to prinesie aj pre žiakov základnej školy, keďže najmä žiakov vyšších ročníkov budú môcť vyučovať aj stredoškolskí pedagógovia.

Bude to jedinečná príležitosť vybudovať školu moderného typu, na ktorej pôjdu princípy inkluzívneho vzdelávania naprieč základným až stredoškolským vzdelaním. Je to model overený v zahraničí, funguje dobre a prináša žiakom výhody bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú zdravotne znevýhodnení, či potrebujú, alebo nepotrebujú špeciálny výchovno-vzdelávací prístup,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Obidve školy tvorili na začiatku 50. rokov minulého storočia jeden vzdelávací celok. V rôznych časových obdobiach potom dochádzalo k ich rozdeľovaniu a opätovnému zlučovaniu. V 70. rokoch minulého storočia sa škola pretransformovala na gymnázium, od ktorého sa neskôr odlúčila základná škola a vznikli dve školy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X