Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
velka noc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
20. marca 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA, www.freedigitalphotos.net

Na Veľkú noc sa môžete pripraviť aj v ÚĽUV

Na tradičné svätenie Veľkej noci sa dá pripraviť aj v Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Dvor remesiel ÚĽUV na Obchodnej ulici 64 sa v pondelok 23. marca a v utorok 24. marca premení na prehliadku remesiel spojených so sviatkami jari. Každý si tu od 13. do 18. hodiny môže jednotlivé remeslá nielen pozrieť, ale aj vyskúšať.

Skúsení majstri predvedú výzdobu kraslíc, pletenie korbáčov aj zdobenie medovníkov veľkonočnou tematikou. ÚĽUV oslavuje tento rok 70 rokov svojej existencie a o to silnejšia sa javí potreba odovzdávať tradíciu do rúk novej generácie, uvádza v tlačovej správe k podujatiu generálna riaditeľka ÚĽUV Dana Kľučárová.

Ako ďalej pripomína ÚĽUV, kraslice ako symbol príchodu jari a znovuzrodenia života sú pre východoeurópsky región ústredným veľkonočným motívom. Výrobu pestrofarebných veľkonočných vajíčok oblepovaných bavlnkou ukáže Viera Slezáková, zdobenie drôtom predvedie Anna Valterová a slamou ich zas bude okrášľovať Ľubov Viazanková. Zaujať môže aj menej známa technika zdobenia močiarnou trávou – sitinou, ktorú predvedie Zdenka Jurkovičová. Pliesť korbáče zas naučí Ján Petruška. Ako si vyrobiť vŕbovú píšťalku ukáže Ľuboš Straka, majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý sa špecializuje najmä na ľudové hudobné nástroje. Malí aj veľkí sa v ÚĽUV môžu ďalej podučiť zdobeniu medovníkov u Mariany Kočišíkovej. Sprievodný program zahŕňa napríklad aj maľovanie obrovskej kraslice a prehliadku dokumentárnych filmov s veľkonočnou tematikou. Viac podrobností možno nájsť na webstránke http://www.uluv.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X