Na viacerých miestach Bratislavy sa objavujú liahniská komárov, začína sa robiť postrek

Postrek proti komárom v Bratislave
Foto: ilustračné, Gettyimages

Bratislavský magistrát sa pustil počas tohto týždňa do boja s komármi.

S príchodom teplých dní sa začal rozmnožovať dotieravý hmyz. Larvy komárov sa objavili vo väčšom množstve, ktoré vyžadujú biologický postrek.

Monitoring od marca

Medzi prvé ošetrené lokality patrili Devín, Devínska Nová Ves, Rusovce a Rača. „Prebieha aplikácia účinného biologického larvicídu BTI na zneškodnenie lariev komárov. BTI účinne eliminuje larvy komárov ešte pred ich vyliahnutím, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý,“ vysvetlila hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová.

Liahniská komárov sú pod pravidelným dohľadom od marca. Oproti minulému roku sa však komáre liahnu pomalšie, pretože sú teploty nižšie.

Pravidelné monitoringy vykonávajú okrem odborníkov aj vyškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Prihlásilo sa ich takmer 100. Dobrovoľníci nahlásia cez aplikáciu vzorky z jednotlivých lokalít a zaznačujú hodnoty lariev do mapy.

Novinky pri chytaní komárov

Túto sezónu môže magistrát po prvýkrát využiť pri lovení komárov niekoľko noviniek. K dispozícii na aplikáciu biologického postreku je helikoptéra rakúskej strany v prípade zaplavenia území.

Novinkou je tiež CO2 lapač, ktorý zaznamenáva výskyt komárov v rôznych častiach mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk