Na význam ochrany pamiatok na Hrade upozorní koncert

Bratislavský hrad
Foto: SITA Pohľad na odkryté archeologické náleziská v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Bratislava, 3. júl 2014.Foto: SITA/Katarína Acélová

Boj občianskych aktivistov za ochranu vzácnych archeologických nálezov na Bratislavskom hrade pokračuje. Zvýšiť záujem verejnosti o túto tému je cieľom Koncertu pre Hrad, ktorý v stredu 22. apríla pripravuje občianska iniciatíva SOS Bratislavský hrad na Hlavnom námestí v Bratislave.

Ako za SOS Bratislavský hrad informovala Lele Zemanová, na koncerte, ktorý sa začne o 17.30 hod., zaznie opera, rap aj jazz. Vystúpia mnohí známi slovenskí umelci, ale i odborníci a aktivisti.

SOS Bratislavský hrad verí, že koncertom „sa záujem laickej a odbornej verejnosti, ale predovšetkým politických predstaviteľov zvýši a uvedomia si vážnosť situácie a precedens v súvislosti s výstavbou garáží pri archeologických objavoch svetového významu“.

Účasť na koncerte zatiaľ podľa Zemanovej potvrdili herci Danica Jurčová, Martin Huba a Zuzana Cigánová, režisér Juraj Johanides, speváci a hudobné zoskupenia Longital, Nikolaj Nikitin trio, Funny Fellows, latino interpret Lazaro, jazzová speváčka Hanka Gregušová, Marián Greksa či Otto Kollmann, ale aj operná speváčka Linda Ballová, violončelista Jozef Lupták a raperi Presento, Vec, Zverina a ďalší.

K téme ochrany výnimočných dvetisíc rokov starých rímskych stavieb pre Keltov sa na koncerte medzi inými vyjadria archeológovia Ján Rajtár a Tatiana Štefanovičová. Účasť prisľúbili aj ďalší odborníci ako geológ Ján Madarás, reštaurátor Juraj Puškár, architekti Juraj Hermann, Ľudovít Urban, Michal Bogár, Matúš Vallo a iní.

Iniciatíve SOS Bratislavský hrad sa podarilo v uplynulých mesiacoch vzbudiť záujem predstaviteľov NR SR o ich aktivity na ochranu pamiatok a zmenu účelu stavby na Hrade. Po opakovaných výzvach verejnosti a iniciatívy zvolala Kancelária NR SR k téme ochrany keltských pamiatok a stavebným prácam na Hrade 17. marca prvé odborné grémium zložené z archeológov, architektov a reštaurátorov. Grémium prijalo viaceré odporúčania pre ochranu pamiatok.

„Mediálne boli viackrát prezentované dôrazné odborné argumenty, týkajúce sa významu keltsko-rímskych nálezov. Ale vo výstavbe a rekonštrukcii severnej terasy hradu sa naďalej pokračuje podľa predchádzajúceho plánu,“ zdôrazňuje občianska iniciatíva SOS Bratislavský hrad v tlačovej správe k stredajšiemu koncertu.

Kancelária NR SR v piatok 17. apríla informovala, že v blízkej budúcnosti zvolá druhé odborné grémium k téme ochrany pamiatok na Bratislavskom hrade. Podoba prezentácie pamiatok by mala byť jasnejšia tento týždeň po stretnutiach zástupcov Kancelárie NR SR a architektonickej kancelárie Bouda & Masár.

Cieľom je „vyšpecifikovať finálnu podobu architektonického riešenia ochrany a prezentácie archeologických nálezov pod Zimnou jazdiarňou a na Severozápadnom bastióne v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad v zmysle záverov odborného grémia zo 17. Marca,“ informovala 17. apríla Kancelária NR SR. Následne návrhy na zlepšenie ochrany a prezentácie archeologických nálezov posúdi Krajský pamiatkový úrad.

Toto stanovisko je pre Kanceláriu NR SR právne záväzné a musí podľa neho postupovať. Po tom, ako sa k návrhom vyjadria pamiatkari, zvolá Kancelária NR SR druhé odborné grémium, na ktorom odborníkov a verejnosť oboznámi s novým riešením ochrany a prezentácie pamiatok a archeologických nálezov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk