Na železničnej stanici vo Vajnoroch má vzniknúť prestupný terminál a záchytné parkovisko

Zst vajnory zeleznicna stanica.jpg

Vďaka záchytnému parkovisku a prestupnému terminálu vo Vajnoroch vznikne 20 parkovacích miest.

Na železničnej stanici v bratislavských Vajnoroch má vzniknúť prestupný terminál a záchytné parkovisko. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Dlhšie zanedbaná historická budova a okolie železničnej stanice Vajnory čoskoro zmenia svoj vzhľad,“ uviedla s tým, že mestská časť už podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov.

Prestupný terminál

Projekt sa v súčasnosti nachádza v procese posudzovania. Vzniká v spolupráci so Železnicami SR a Dopravným podnikom Bratislava. Železnice vlastnia budovu aj železničnú infraštruktúru a mestská časť od nich prevzala pozemky pre budúce parkovisko do nájmu.

Z Vajnôr sa cestujúci vlakom dostanú na hlavnú stanicu za desať minút. Naši obyvatelia, ktorí bývajú blízko stanice, vlak reálne využívajú. Chceme však cestovanie železničnou dopravou ponúknuť aj tým, čo bývajú ďalej od stanice,“ priblížil starosta Vajnôr Michal Vlček.

Vďaka záchytnému parkovisku a prestupnému terminálu vo Vajnoroch vznikne 20 parkovacích miest. „Vynovíme tiež zastávku autobusov vrátane zázemia a obratiska. V pláne máme tiež priviesť na stanicu cyklotrasu,“ doplnil starosta.

Revitalizácia územia

Vajnory síce patria k menším mestským častiam hlavného mesta, ale v tejto téme sú veľmi aktívne. Snažia sa zrevitalizovať územie popri železnici a vybudovať malý prestupný terminál na železničnej trati zo Senca. Veľkou výzvou zostáva premostenie ponad železnicu tak, aby bolo bezbariérové. To je priestor na pokračovanie tohto projektu podporeného z operačného programu Slovensko,“ skonštatovala riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová.

Ako dodala, BSK v spolupráci s mestami a obcami získal na budovanie prestupných terminálov viac ako 70 miliónov eur.

Nenávratný finančný príspevok

V Bratislavskom kraji v nedávnom období pribudlo šesť záchytných parkovísk a prestupných terminálov, a to v Pezinku, Malackách, vo Svätom Jure, v Šenkviciach a Ivanke pri Dunaji, tesne pred kolaudáciou je terminál P+R v Bernolákove.

Nenávratný finančný príspevok z eurofondov získal prestupný uzol pre udržateľnú dopravu vo Veľkých Levároch, ako aj projekt výstavby záchytného parkoviska v Senci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk