Na zhromaždení Za slušné Slovensko sa zúčastnia aj študenti z iniciatívy #niejenamtojedno

Za slušné Slovensko v Bratislave
ilustračné: SITA

Na zhromaždení Za slušné Slovensko, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 5. apríla na Námestí SNP v Bratislave, sa zúčastnia aj študenti z iniciatívy #niejenamtojedno. Ako ďalej informovali študenti z iniciatívy, o 16.30 hod. sa stretnú na Šafárikovom námestí, odkiaľ spoločne pôjdu na Námestie SNP.

Študenti v tlačovej správe uvádzajú, že žiadajú zásadné zmeny v polícii, aby mohli veriť vo vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Po očividných pochybeniach policajného prezidenta Tibora Gašpara vyvstávajú otázky o nestrannosti vedenia Policajného zboru a jeho nezávislosti. Pokiaľ chceme navrátiť dôveru v štát, musíme začať personálnymi a systémovými zmenami v polícii,“ píše sa ďalej v správe. Podľa študentov je však jednoduché kritizovať, no zložité hľadať lepšiu alternatívu. Preto chcú prispieť k odbornej verejnej diskusii o budúcnosti Policajného zboru a inštitucionálnych zmenách, ktoré zaistia nezávislé vyšetrovanie budúcich káuz.

„Je neprípustné, aby boli všetci vyšetrovatelia podriadenými ministra vnútra. Zároveň navrhujeme, aby na jej čele bol prezident, ktorého možno odvolať len z jasne stanovených zákonných dôvodov. Požadujeme zriadenie skutočne nezávislej inšpekcie, ktorá bude vyšetrovať pochybenia príslušníkov ozbrojených zložiek SR. Tieto pochybenia nemôže vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra,“ uvádzajú študenti v tlačovej správe. Zároveň pripomínajú, že človek nemusí byť právnik na to, aby si uvedomil, že kolegovia sa vzájomne nikdy nebudú spravodlivo vyšetrovať. Absencia nezávislej kontroly polície je častou výčitkou na adresu Slovenskej republiky zo strany Európskeho súdu pre ľudské práva.

Na záver študenti dodávajú, že iniciatíva #niejenamtojedno štvrtkom nekončí. V najbližších týždňoch, mesiacoch a rokoch budú diskutovať so študentmi po celej krajine. Chcú, aby bolo pri nevyhnutnom budovaní slušného Slovenska počuť aj ich hlas.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk