Na zriadenie Pamätníka demokratickej revolúcie 1989 uvoľní vláda zo svojej rezervy 200-tisíc eur

Vizualizácia obnovenej fontány Družba (vpravo v popredí) a fontána pred revitalizáciou (v pozadí) pred tlačovou konferenciou Metropolitného inštitútu Bratislavy k rekonštrukcii fontány Družba na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 16. november 2021.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Pamätník má byť umiestnený na Námestí slobody v Bratislave.

Vláda SR uvoľní zo svojej rezervy 200-tisíc eur na zriadenie Pamätníka demokratickej revolúcie 1989 ako protokolárneho miesta Slovenska v hlavnom meste SR Bratislave. Vyplýva to z návrhu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktorý dnes vláda schválila na svojom rokovaní.

Pamätník má byť umiestnený v Bratislave na Námestí slobody. Miesto schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo.

Pôjde o ústredné pietne miesto, pri ktorom sa budú organizovať štátne spomienkové akty. Osobitne sa to má týkať štátnych spomienkových aktov v deň štátneho sviatku, 17. novembra.

Symbol masových protestov

Pamätník bude trvalým symbolom masových protestov, celospoločenskej nespokojnosti a túžby po slobode, ktorá bola silnejšia ako strach z následkov občianskej neposlušnosti. Bude pripomínať okamih veľkej súdržnosti, emócií ľudskosti, spolupatričnosti, nádeje a viery v lepšiu občiansku spoločnosť,“ objasnilo MŽP SR.

Dodalo, že Pamätník má byť aj symbolom hlbokej úcty k slovenským dejinám. Stopy protestujúceho davu sú podľa neho univerzálny symbol pasívneho občianskeho odporu, ktorý neustúpil, ani sa neznížil k násilnej pomste.

Budovanie pamätníka

MŽP SR vysvetlilo, že pri budovaní pamätníka sa počíta s práve prebiehajúcou rekonštrukciou celého námestia. Jeho podstava bude skosený štvoruholník, s rozmermi 6 x 10 metrov a výškou dvíhajúcou sa proti sklonu okolia z 0,6 na 1,2 metra.

Osadia naň názov Pamätník novembra 1989 a všetkých, ktorí sa zaslúžili o slobodu a demokraciu.

Plastiky bronzových stôp reálnej veľkosti (cca 250 stôp) budú zapustené do betónového bloku, ktorý kopíruje stopu pôvodného „kvetináča“ osadeného pred Úradom vlády. Bronzové stopy budú lícovať s hornou hranou betónu kvetináča,“ priblížilo ministerstvo výslednú ideu zámeru.

Umelecké stvárnenie

V predkladacej správe uviedlo, že umelecké stvárnenie Pamätníka vzišlo z medzinárodnej súťaže usporiadanej iniciatívnou skupinou aktivistov.

Návrh prerokovala v polovici júla 2019 na svojom stretnutí Komisia pre pamätníkov a výtvarné zásahy do verejného priestoru, ktorá návrh schválila.

Nedostatočný rozpočet

Miesto umiestnenia schválilo Mestské zastupiteľstvo v Bratislave a súčasný primátor hlavného mesta Matúš Vallo navrhol na zhotovenie vyhradiť v mestskom rozpočte sumu 200-tisíc eur.

MŽP SR však konštatovalo, že s vzhľadom na prudký rast cien materiálov, osobitne bronzu, je rozpočet nedostatočný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk