Nadácia mesta Bratislavy podporí 168 kultúrnych projektov v sume 458-tisíc eur

Bratislava.
Foto: ilustračné, pixabay.com

Nadácia prijala 371 žiadostí o grant s celkovou žiadanou sumou viac ako 2 milióny eur.

Hlavné mesto Bratislava prispeje na kultúru sumou 600-tisíc eur. „Bratislava podporí prostredníctvom Nadácie mesta Bratislavy (NMB) 168 projektov v oblasti kultúry sumou 458-tisíc eur. Ide o prvý grantový program podpory prostredníctvom nadácie v tomto roku,“ uvádza mesto a dopĺňa, že na rade je ešte podpora Komunít a štipendistov v programe Umenie, kde NMB prerozdelí ďalších 142-tisíc eur.

Výzva v grantovom programe Kultúra bola vyhlásená 28.februára a vzhľadom na mimoriadnu situáciu bola plánovaná uzávierka posunutá z konca marca na 30. apríla.

Žiadosti o grant

Do termínu uzávierky NMB prijala spolu 371 žiadostí o grant s celkovou žiadanou sumou 2 154 299 eur.

Medzi podporenými projektmi sú zastúpené občianske združenia, neziskové organizácie, jednotlivci v slobodnom povolaní či nadácie a spoločnosti pôsobiace v oblasti profesionálnej kultúry v rôznych umeleckých žánroch.

Oblasť kultúry bola celoplošne zasiahnutá od zavedenia prvých opatrení pre šírenie koronavírusu. Preto sme radi, že sme toto zložité obdobie ustáli a mesto pokračuje vo finančnej podpore kultúry cez grantové programy Nadácie mesta Bratislavy,“ uvádza predseda Komisie kultúry a člen Správnej rady nadácie Matej Vagač.

Systém podpory

Mestské zastupiteľstvo schválilo minulý rok v novembri vznik NMB, ktorá od roku 2020 nahradila grantový program na podporu kultúry Ars Bratislavensis s novými programami, oblasťami podpory a historicky najvyššou alokáciou 600-tisíc eur.

V novom systéme podpory hodnotí projekty odborná komisia, ktorá následne odporučí konkrétne projekty na podporu s uvedením navrhovanej sumy,“ vysvetlilo mesto s tým, že konečné rozhodnutie o podpore projektov je na Správnej rade nadácie.

Program Umenie

Nevyčerpané financie alokované v programe Správna rada presunula do grantového programu Komunity a štipendijného programu Umenie, v ktorých bola plánovaná výrazne nižšia alokácia.

Hlavné mesto Bratislava plánuje do konca júna 2020 vyhlásiť aj samostatný program Strategická podpora kultúrnych podujatí, ktorý bude určený pre veľké kultúrne podujatia konajúce sa v Bratislave, kde bude možné získať od 20-tisíc do 50-tisíc eur na projekt.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk