Nadácia mesta schválila podporu projektov v mimoriadnej výzve pre utečencov z Ukrajiny vo výške 139-tisíc eur

Nadacia mesta bratislava vyzva.jpg

Aktívne zapojenie ľudí z Ukrajiny do projektov bolo jedným z hodnotiacich kritérií pre posúdenie žiadostí.

Správna rada Nadácie mesta Bratislavy (NMB) schválila návrh hodnotiacej komisie na podporu projektov v mimoriadnej aprílovej výzve na podporu subjektov zapájajúcich ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny prostredníctvom kultúry a komunitných aktivít.

Výška grantovej sumy na prerozdelenie je 139-tisíc eur na 32 projektov pre mimovládne neziskové organizácie (MNO), ktoré dlhodobo pracujú s cudzincami, ako aj pre organizácie, ktoré pôsobia v oblasti kultúry, komunít a umenia,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Aktívne zapojenie Ukrajincov

Aktívne zapojenie ľudí z Ukrajiny do projektov bolo jedným z hodnotiacich kritérií pre posúdenie žiadostí, pričom podporené projekty vychádzali z ich najaktuálnejších potrieb.

Podporené organizácie tak prostredníctvom kultúry a umenia dokážu kvalitnejšie zapájať ľudí z Ukrajiny do každodenného bratislavského života – cez filmové premietania, divadelné predstavenia, čítačky, jazykový kurzy, športové aktivity, ako aj profesionálne vedené diskusie a workshopy,“ priblížila Schmucková.

Okrem voľnočasových aktivít získalo podporu aj budovanie komunikačných platforiem medzi cudzincami a zástupcami mesta či samospráv.

Mimoriadna výzva

Mimoriadna výzva v NMB rozšírila aktivity mestských kultúrnych organizácií, Galérie mesta Bratislavy, Múzea mesta Bratislavy, Mestskej knižnice v Bratislave, Zoologickej záhrady Bratislava a Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS). Tieto od začiatku vojny umožňujú voľný vstup do priestorov a expozícií pre ľudí s ukrajinským pasom.

Ponúkajú tiež rôzne služby, ako detské kútiky, bezplatné tvorivé dielne a hodiny slovenčiny pre deti, miesta na oddych, prácu a stretávanie sa,“ vymenovala hovorkyňa.

Ako dodala, BKIS spustilo špeciálnu otvorenú výzvu, cez ktorú sa ukrajinskí umelci môžu prihlásiť s ponukou programu na mestské podujatia, ZOO Bratislava má zas v pláne zamestnať ukrajinsky hovoriacich pracovníkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk