Nadácia pre nové umenie má prvých štipendistov

NOVUM
SITA

Cieľom nového študijného programu Nadácie Novum je systematická podpora talentovaných umelcov pri ich etablovaní sa na medzinárodnej scéne.

Nový štipendijný program pre umelcov, ktorý vlani vyhlásila NOVUM – Nadácia pre nové umenie v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, má už štipendistov.

Systematická podpora vynikajúcich umelcov zo širokého spektra súčasného vizuálneho umenia, dizajnu a architektúry má svojich prvých adresátov – Štefana Papča, Dominika Hlinku a Juraja Sukopa. Vyhlásili ich vo štvrtok večer v Bratislave.

Dominik Hlinka
Dominik Hlinka. Foto: SITA

Podľa predsedníčky Správnej rady Nadácie Novum Márie Drahošovej je cieľom štipendijného programu podpora výnimočných umelcov. „Potrebujú dostať príležitosť, aby mohli byť v správnom čase na správnom mieste a ešte viac rozvíjať svoje danosti,“ cituje tlačová správa Drahošovú.

Cieľom programu 1. ročníka študijného programu Nadácie Novum je systematická podpora talentovaných umelcov zo širokého spektra disciplín súčasného vizuálneho umenia, dizajnu a architektúry pri ich etablovaní sa na medzinárodnej scéne.

Juraj Sukop
Juraj Sukop. Foto: SITA

Podporu z programu môžu využiť na úhradu nákladov súvisiacich s dosahovaním tohto cieľa – prenájom ateliérov, usporiadanie výstav a účasť na výstavách, účasť na workshopoch a sympóziách, nákup materiálu, cestovné a podobne. Pri zrode nadácie a jej štipendijného programu stála Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.

Do 1. ročníka programu sa mohli prihlásiť slovenskí vizuálni umelci bez vekového obmedzenia, „ktorých osobnostné charakteristiky a doterajšia tvorba naznačujú, že môžu dosiahnuť výrazné medzinárodné úspechy“. Podmienkou boli aspoň tri samostatné výstavy v renomovaných galériách, resp. kultúrnych inštitúciách.

Štefan Papčo
Štefan Papčo. Foto: SITA

Podmienky vyhlásené nadáciou splnilo 29 z prihlásených umelcov, ktorých v prvom kole hodnotila porota zložená z členov správnej rady nadácie. Do druhého kola portfóliá súťažiacich anonymne predložili na posúdenie odborníkom z Česka, Maďarska, Talianska a Nemecka. Napokon z nich vybrali trojicu umelcov, ktorí získali podporu od päťtisíc do 15-tisíc eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk