Nadávky a agresívne správanie susedy šokovalo ľudí. Za všetko môže jej „samovenčiaci" pes

Jazvečík Karlovka
Foto: Google maps, Kristína D. - koláž BratislavaDen.sk

Polícia upozorňuje, že za psa vždy zodpovedá jeho majiteľ a v prípade problémovej situácie je povinný zasiahnuť včas.

Na mnohých bratislavských sídliskách možno stretnúť psíčkarov, ktorí sú na prechádzke so svojimi domácimi miláčikmi. Mnohí z nich venčia tak, aby ich psíkovia nebťažovali ľudí a dbajú na to, aby neostalo po nich znečistené okolie.

Občas sa však nájde psíčkar, ktorý je, a zároveň nie je, pri svojom psíkovi. Ako je to možné? Ide napríklad o situácie, keď sa zviera prechádza po trávniku, zatiaľ čo jeho majiteľ na neho dozerá z okna paneláku. V tých horších prípadoch nestojí ani v okne a pes je v exteriéri úplne sám.

Problémová suseda

Svoje o tom vie pani Kristína z Karlovej vsi. Neďaleko jej vchodu býva staršia pani, ktorá je majiteľkou jazvečíka. Na sídlisku ju ľudia poznajú ako psíčkarku, ktorá venčí psíka tak, že ho pustí z brány na trávnik a nie je pri ňom.

V pondelok 14. mája počula pani Kristína s manželom okolo polnoci štekot psa, ktorý neustával ani po 15 minútach. Zišli pod panelák, pretože chceli zistiť, čo sa deje. Pod autom našli jazvečíka ich susedy, ako štekal na mačku. Zamierili k jej vchodu a zvonili jej. Suseda býva na prízemí a videli, že sa v jej byte svieti.

jazvečík Karlovka
Jazvečík sa venčí sám. Foto: Kristína D.

Nikto im však neotváral. Pani Kristína sa rozhodla dať príspevok na Facebook, aby informovala aj ostatných susedov z mestskej časti o štekajúcom jazvečíkovi.

V diskusii spomenuli viacerí obyvatelia, že psíčkarku poznajú. „Tento jazvečík je chúďa, večne po nociach pustený, lieta po sídlisku,“ napísala pani Ľudmila. Doplnila, že jazvečík pohrýzol ju aj jej psa. Ďalšia obyvateľka, pani Klaudia, uviedla, že tiež počuje jazvečíka štekať a často sa venčí v zákrute, kde ho môže zraziť auto.

Do diskusie sa zapojila aj samotná suseda a ospravedlnila sa všetkým, ktorých vyrušuje štekanie jej psíka. Podľa jej slov hľadajú jazvečíkovi dobrú poľovnícku rodinu s voľným výbehom.

Správala sa agresívne

Pani Kristína uviedla, že suseda je konfliktná a keď ju niekto upozorní, aby si dala jazvečíka na vôdzku, začne byť agresívna. Pred niekoľkými rokmi sa so susedou stretla aj mama pani Kristíny, ktorá venčila svojho psa. Keď susedu poprosila, aby si jazvečíka dala na vôdzku, dostala vynadané.

Deň po uverejnení príspevku sa obyvateľka s manželom vrátili neskoro večer domov. Odparkovali auto pred panelákom. Pani Kristína išla smerom k bráne a jej manžel sedel ešte v aute. „Videla som, že z druhej strany auta niekto je. Bola to suseda. Prišla k autu, otvorila dvere na aute a začala cez miesto spolujazdca ziapať na manžela,“ opísala pre BratislavaDen.sk.

Suseda neprestávala na manželov kričať ani po niekoľkých minútach. Vystrašená pani Kristína sa rozhodla zavolať políciu. Pred príchodom policajnej hliadky sa suseda vytratila. Policajti odporučili manželom, že môžu ísť podať oznámenie, ale bude to iba priestupok, pretože sa im suseda nevyhrážala.

Na druhý deň boli podať na polícii oznámenie. Nočnú hádku počuli aj ďalší dvaja susedia. „Som tehotná a preto sme radšej podali oznámenie, keby sa náhodou niečo aj ďalej udialo a prešlo by to k prípadnému napadnutiu,“ uzatvorila svoju skúsenosť pani Kristína.

Pokuta v desiatkach eur

Je povolené „samovenčenie“? Podľa hovorkyne bratislavskej mestskej polície Barbory Krajčovičovej je povinný majiteľ alebo držiteľ psa predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka, iné zvieratá či zabraňoval vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí.

Môžeme predpokladať, že pri dozeraní na psa z okna by majiteľ pri niektorej z vyššie uvedených situácií nestihol zasiahnuť včas. Je potrebné spomenúť, že nie všade je povolený voľný pohyb psov a majiteľ je povinný zbierať po svojom miláčikovi aj exkrementy. „Podobné konanie majiteľa psa teda rozhodne nie je v poriadku,“ tvrdí hovorkyňa. Dodala, že k psovi vo verejných priestoroch bez prítomnosti majiteľa je spravidla privolaná Sloboda zvierat, ktorá zviera odchytí a umiestni do útulku.

Aká je výška pokuty? Za priestupok môže dostať majiteľ psa v blokovom konaní pokutu do výšky 33 eur. V správnom konaní sa výška pokuty za voľný pohyb psa mimo priestorov na to určených môže vyšplhať až do výšky 65 eur. „V prípade, ak osoba, ktorá psa vodí, nezabráni útoku psa na človeka alebo zviera alebo nezabráni inému spôsobu ich ohrozovania psom, hrozí jej v správnom konaní pokuta až do výšky 165 eur,“ dokončila hovorkyňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk