Nadšenci histórie a etnológie si prídu na svoje, prichádza totiž prednáška o magických zvykoch na Jána

Prednaska cultus ruzinov tradicie.jpg
Zdroj: Cultus Ružinov

Cultus Ružinov spolu s mestskou časťou pripravili ďalšiu prednášku, ktorá poteší najmä milovníkov tradičnej kultúry a histórie.

Prednáška s názvom Tradícia Jánskych ohňov – Vajano sa bude konať v Dome kultúry Ružinov vo štvrtok 6. júna o 18.00 hod. Prednáška sa bude venovať téme magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom, ktoré sa viažu k Jánovi. V minulosti ľudia verili, že práve na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Práve preto vznikla aj tradícia počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry.

Práve ohňu sa pripisovala najväčšia magická moc, ktorá mala zároveň aj očistnú funkciu. Mládež, ale aj starší na Jána tancovali a spievali okolo vatier a často to bolo spojené aj s preskakovaním ohňa. Jánske ohne sa pálili za sucha a s cieľom privolať dážď. V niektorých miestach aj dievčatá robili menšie ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne.

Hostkou na prednáške bude odborníčka Mgr. Kataríny Nádaská, PhD., ktorá vám prezradí oveľa viac. Katarína Nádaská sa dlhodobo venuje histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Vydala niekoľko desiatok odborných štúdií a odborne sa venovala náboženskej etnológii (ľudová religiozita, mariánsky kult a jeho prejavy), etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu.

Viac informácií o prednáške nájdete na stránke Cultus Ružinov. Predaj vstupeniek bude na mieste a to 30 minút pred prednáškou a ich cena je 2 eurá.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk