Najlepšie diela architektúry majú CE.ZA.AR-ov. Najviac ocenených je v Bratislave

Šafko, CE.ZA.AR
SITA

Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2015 majú svojich majiteľov. V poradí 14. ročník cien vyvrcholil včera Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.

Bronzový domček CE.ZA.AR-a, sošku od akademického sochára Jána Hoffstädtera si tento rok prevzali architekti za šesť diel, päť z nich stojí na Slovensku a prevažne v Bratislave a jedno postavili v Českej republike.

Rodinný dom Mišíková, CE.ZA.AR
Rodinný dom Mišíková. Foto: SITA

V kategórii Rodinné domy vyhral Rodinný dom Mišíková v Bratislave od Iľju Skočeka. Za Bytové domy sa favoritom roka podľa hodnotenia medzinárodnej poroty stal Bytový dom – Nový háj v Petržalke od tímu autorov: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Drahan Petrovič, Katarína Kollárová a Emanuel Zatlukaj.

Bytový dom – Nový háj,
Bytový dom – Nový háj. Foto: SITA

V kategórii Občianske a priemyselné budovy vyhralo CE.ZA.AR-a Komunitné centrum Máj od Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana, ktoré postavili v Českých Budejoviciach. Z diel prihlásených do kategórie Rekonštrukcia a obnova budov porota označila za najlepšie dielo Rekonštrukcia Jabloňovce (obec Jabloňovce, okr. Levice).

byt L10 na Laurinskej ul., CE.ZA.AR
Rekonštrukcia bytu L10 na Laurinskej ulici. Foto: SITA

Cenu za Interiér získala Rekonštrukcia bytu L10 na Laurinskej ulici v Bratislave od Martina Skočeka. Cenu za Exteriér si z galavečera odniesol exteriér Šafko na rohu Alžbetínskej a Dobrovičovej ulice v priestore bývalej reštaurácie Kazačok v Starom Meste. Dielo Olivera Kleinerta, ktoré v súčasnosti po zásahu nového vedenia samosprávy už neexituje, je príkladom využitia verejného priestoru, podpory kreatívneho sektora a dôležitosti spolupráce samospráv s verejnosťou.

Okrem týchto šiestich oficiálnych víťazov bola udelená aj Cena verejnosti, ktorú na základe internetového hlasovania na webstránke Hospodárskych novín získalo dielo Rodinný dom v Rusovciach, ktoré v Rusovciach vytvorili Maroš Fečík a Miriam Fečíková.

Rodinný dom v Rusovciach, CE.ZA.AR
Rodinný dom v Rusovciach. Foto: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk