Najmladší slovenskí módni návrhári sa toto leto zapotia

Moda sfc.jpg
slovak fashion council

Letná akadémia módy je denný letný tábor pre deti a mládež, ktorý organizuje Slovak Fashion Council (SFC) už štvrtý rok. Tvorí ju týždňový program, ktorý kopíruje reálny proces tvorby módnej kolekcie – od moodboardu po záverečnú prezentáciu kolekcie.

„Program vedú profesionáli z módy a umožňujú deťom autenticky spoznať podstatu tohto a súvisiacich povolaní v praktických úlohách,“ vysvetľuje Zuzana Bobiková z SFC, ktorá je aj autorkou myšlienky Akadémie. „Cieľom je formovať zdravý názor na módu. Ukázať rôzne formy kreativity v tomto segmente, ako aj predstaviť reálne procesy tvorby kolekcie v spolupráci so súvisiacimi profesionálmi,“ dodáva.

Obľúbená akadémia

Plán akadémie je vždy ambiciózny: ročník 2018 privíta 52 detí vo veku od 8 do 17 rokov. Každé musí vytvoriť svoj vlastný model v rekordne krátkom čase. A okrem toho musia kolekciu nafotiť, predstaviť ju na módnej prehliadke a tiež ukázať na oficiálnej vernisáži v galérii Satelit pri Slovenskom centre dizajnu. Tam bude vystavená až do 1. augusta. Odvážne, keďže na jednej kolekcii zvykne návrhár robiť aspoň 3-4 mesiace.

„Je neuveriteľné, že miesta v tábore máme zaplnené už na jeseň, teda pol roka dopredu! Mnohé dievčatá si Akadémiu natoľko obľúbili, že k nám prichádzajú opakovane. Niektoré dokonca účasť u nás berú ako vážnu súčasť prípravy na ich stredoškolské či vysokoškolské štúdium módy,” vysvetľuje riaditeľka SFC Dana Kleinert.

Rozvíjanie talentu

Štvrtáci sa na Letnej akadémii módy tento rok naozaj zapotia. Lektori pripravili úlohy, ktoré z nich majú dostať to najlepšie. Po troch ročníkoch totiž dosiahli úroveň, keď musia vedieť rozmýšľať ako skutoční módni návrhári. Cieľom je vytvoriť kapsulovú kolekciu s jednotnou témou, avšak s vyšším stupňom dizajnérskeho pohľadu. Staršie študentky tak majú ukázať začiatočníkom, ako sa dá postupne rozvinúť talent.

Hlavná dizajnérka Letnej akadémie módy Zlatica Hujbertová hovorí: „Začiatočníci dostanú komplet školenie rovnako ako doteraz. Budú sa im venovať dvaja dizajnéri: Pavol Dendis a Terézia Feňovčíková – obaja sú absolventi VŠVU – ateliéru odevu. Tí presne vedia, čo mladí potrebujú. Ja mám na starosti skupinu dievčat – štvrtáčok a budem na ne prísna. Chcem, aby ich kolekcia bola spracovaná o niekoľko úrovní vyššie na prvý pohľad. Ony na to totiž majú!”

Vzdelávanie je kľúčové

SFC zo skúseností vie, že vzdelávanie je kľúčové, ak chceme, aby slovenská móda bola kvalitná a aby ju robili profesionáli. Mladú generáciu navyše ovplyvňuje pretlak informácií, a preto má forma týždňového vzdelávacieho programu priniesť objektívny program o svete módy, aby deti a teenagerov zorientoval a pomohol im objaviť či rozvinúť si svoj talent.

Program akadémie okrem praktickej častí tvorby odevov zahŕňajú aj prezentácie a aktivity na súvisiace témy. Deti si modely pripravia vo forme moodboardu a skíc, budú tvoriť aj základné marketingové návrhy od názvu kolekcie, cez popis až po koncept komunikácie.

„Kvalita a profesionalita v programe a vo výsledkoch boli od začiatku naším dôležitým kritériom. Okrem zaujímavého týždňa počas letných prázdnin sme chceli deti kreatívnou formou aj niečo naučiť. Preto sme si do tímu prizvali ďalších ľudí, bez ktorých by to nešlo. Vďaka nim je výsledok vo finálnom katalógu porovnateľný s inými podobnými výstupmi z reálneho prostredia,“ uviedla projektová manažérka Dominika Mayerová z SFC.

Hendikep nie je prekážkou

Dôležitou časťou Letnej akadémie módy je aj integrácia sluchovo postihnutých detí. Tento rok sa na nej zúčastní 9 detí zo základnej školy pre nepočujúcich na Drotárskej ceste. SFC s Nadačným fondom Telekom pri nadácii Pontis chcú ukázať, že práve módny sektor je odvetvie, v ktorom sa môžu uplatniť aj s takýmto hendikepom.

Kreativita nepozná hranice, a tak je to aj s nadšením a zápalom pre dobrú vec. Druhý spôsob naplnenia cieľa v oblasti sociálnej inklúzie je aj zahrnutie jednej účastníčky zo sociálne znevýhodneného prostredia, aby mohla svoj talent rozvíjať v kolektíve. Tá nemusí platiť účastnícky poplatok, čo ostatných účastníkov automaticky robí podporovateľov tejto myšlienky.

Odborné vedenie

V praktických úlohách bude tímy viesť módna návrhárka Zlatica Hujbertová a čerstvý absolvent módy na VŠVU Pavol Dendis spolu s mladou návrhárkou Teréziou Feňovčíkovou. Odborne konzultovať bude Dana Kleinert. Krajčírske remeslo si precvičí sedem mladých profesionálok, ktoré budú musieť zvládnuť plniť želania mladých módnych návrhárov. Tie zas bude odborne viesť nepočujúca krajčírka Anna Benčová. O celkovú organizáciu tábora sa budú starať aj ďalšie tri vychovávateľky zo školy pre deti so sluchovým postihnutím, pedagogičky a študentky z rôznych odborov.

Kolekciu profesionálne pre katalóg nafotí fotografka Petra Bošanská s modelkami z agentúry EXITMM.

Pozvánky:

1. Módna prehliadka výslednej komplet kolekcie
Kedy: štvrtok 19. 7. o 15.30 hod.
Kde: Magio pláž, centrálna časť s pódiom
Kolekciu z Akadémie predvedú jej samotné autorky a predstavia jej názov a inšpirácie.

2. Vernisáž výslednej kompletnej kolekcie
Kedy: piatok 20. 7. o 15.30 hod.
Kde: Galéria Satelit pri Slovenskom centre dizajnu, Kolárovo námestie 3
Vernisáž a otvorenie výstavy kolekcie z Akadémie, ktorá potrvá do 1. 8.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk