Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenske narodne muzeum zizkova vystava madarkej mensiny na sloivensku mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
18. decembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Najnovšia výstava Slovenského národného múzea predstavuje storočie maďarskej menšiny na Slovensku

Maďarské obyvateľstvo Slovenska od vzniku prvej Československej republiky až po súčasnosť sleduje najnovšia výstava Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.

Expozíciu nazvanú 100 rokov v obrazoch nájdu záujemcovia v bratislavskom sídle múzea na Žižkovej 18 pod Bratislavským hradom. Ako informovali z národného múzea, „hlavným cieľom výstavy je prezentovať vybrané aspekty existencie maďarskej minority v rámci Československa“.

Od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku Československa v roku 1918 sa v našom regióne zmenili štátne hranice a vystriedali sa štyri generácie u nás žijúcich Maďarov. Výstava ukazuje, ako sa počas jedného storočia významne zmenili zvyky aj životný štýl najpočetnejšej národnostnej menšiny obývajúcej najmä južné Slovensko. Výstava vznikla v spolupráci s Fórum inštitútom pre výskum menšín a Občianskym združením Tradície a hodnoty, finančne ju podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku ju možno vidieť do 31. januára, denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 hod. s posledným vstupom o 16.30 hod.

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku je špecializované vedeckovýskumné, dokumentačné a metodické pracovisko, ktoré sa zaoberá skúmaním dejín a vývoja hmotnej a duchovnej kultúry maďarského etnika na Slovensku. Sídli v priestoroch obnovenej Brämerovej kúrie na Žižkovej ulici 18 v Bratislave. Na prízemí sa nachádza stála expozícia, na prvom poschodí sú kancelárske priestory a konferenčná miestnosť, ktorá zároveň slúži aj ako galéria. V pivničných priestoroch múzea je Pivničná galéria.

Múzeum má vysunuté expozície v okrese Veľký Krtíš, v Kaštieli Imre Madácha v Dolnej Strehovej a v Pamätnom dome Kálmána Mikszátha v Sklabinej. Prvá časť novej expozície v kaštieli Madáchovcov v Dolnej Strehovej prezentuje život v kaštieli v 19. storočí a prostredie, v ktorom vznikalo dielo celosvetového literárneho významu. Druhá časť stálej expozície – Tragédia človeka vyzdvihuje najdôležitejšie myšlienky Madáchovho diela.

Pamätný dom Kálmána Mikszátha sa nachádza v strede obce Sklabiná. Zámožnejší sedliacky dom bol postavený v roku 1852 a výstava pripomína, že rozhodujúce roky svojho života, detstvo a študentské roky v ňom prežil jeden z najčítanejších maďarských spisovateľov Kálmán Mikszáth.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X