Najnovšia výstava Slovenského národného múzea predstavuje storočie maďarskej menšiny na Slovensku

Slovenske narodne muzeum zizkova vystava madarkej mensiny na sloivensku mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Maďarské obyvateľstvo Slovenska od vzniku prvej Československej republiky až po súčasnosť sleduje najnovšia výstava Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.

Expozíciu nazvanú 100 rokov v obrazoch nájdu záujemcovia v bratislavskom sídle múzea na Žižkovej 18 pod Bratislavským hradom. Ako informovali z národného múzea, „hlavným cieľom výstavy je prezentovať vybrané aspekty existencie maďarskej minority v rámci Československa“.

Od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie a vzniku Československa v roku 1918 sa v našom regióne zmenili štátne hranice a vystriedali sa štyri generácie u nás žijúcich Maďarov. Výstava ukazuje, ako sa počas jedného storočia významne zmenili zvyky aj životný štýl najpočetnejšej národnostnej menšiny obývajúcej najmä južné Slovensko. Výstava vznikla v spolupráci s Fórum inštitútom pre výskum menšín a Občianskym združením Tradície a hodnoty, finančne ju podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku ju možno vidieť do 31. januára, denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 hod. s posledným vstupom o 16.30 hod.

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku je špecializované vedeckovýskumné, dokumentačné a metodické pracovisko, ktoré sa zaoberá skúmaním dejín a vývoja hmotnej a duchovnej kultúry maďarského etnika na Slovensku. Sídli v priestoroch obnovenej Brämerovej kúrie na Žižkovej ulici 18 v Bratislave. Na prízemí sa nachádza stála expozícia, na prvom poschodí sú kancelárske priestory a konferenčná miestnosť, ktorá zároveň slúži aj ako galéria. V pivničných priestoroch múzea je Pivničná galéria.

Múzeum má vysunuté expozície v okrese Veľký Krtíš, v Kaštieli Imre Madácha v Dolnej Strehovej a v Pamätnom dome Kálmána Mikszátha v Sklabinej. Prvá časť novej expozície v kaštieli Madáchovcov v Dolnej Strehovej prezentuje život v kaštieli v 19. storočí a prostredie, v ktorom vznikalo dielo celosvetového literárneho významu. Druhá časť stálej expozície – Tragédia človeka vyzdvihuje najdôležitejšie myšlienky Madáchovho diela.

Pamätný dom Kálmána Mikszátha sa nachádza v strede obce Sklabiná. Zámožnejší sedliacky dom bol postavený v roku 1852 a výstava pripomína, že rozhodujúce roky svojho života, detstvo a študentské roky v ňom prežil jeden z najčítanejších maďarských spisovateľov Kálmán Mikszáth.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk