Nájomné byty pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze nepostavia, obyvatelia ich tu nechcú

Vizualizacia vitazneho navrhu najomne byvanie seniori 3.jpg
Foto: archívne, Metropolitný inštitút Bratislavy

Rozhodlo o tom hlavné mesto na základe petície obyvateľov, ktorí s výstavbou nesúhlasia.

Plánovaný projekt 24 nájomných bytov pre seniorov na Parkovej ulici v Ružinove – Prievoze nakoniec nezrealizujú. Rozhodlo o tom hlavné mesto na základe petície miestnych obyvateľov a aktivistov, ktorí s výstavbou v tejto lokalite nesúhlasia.

Rozhodnutie mesta rešpektuje aj Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý organizoval stretnutia s obyvateľmi a miestnymi poslancami.

MIB rešpektuje rozhodnutie mesta nepokračovať s projektom nájomného bývania pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze,“ uviedol inštitút na sociálnej sieti. Projekt nájomných bytov, ktorý bol pre Parkovú ulicu navrhnutý, využije mesto vo vhodnejšej lokalite v spolupráci s mestskou časťou Ružinov.

Bývanie pre seniorov

Pozemok na Parkovej ako bývanie pre seniorov bol vybraný najmä z dôvodu nedostatku nezaťažených pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré by boli v súlade so súčasným územným plánom a bolo by na nich možné stavať nájomné byty,“ vysvetlil MIB dôvod výberu pozemku, ktorý bol dlhodobo nevyužívaný a verejne neprístupný.

Minulý rok v júni zorganizoval MIB participatívne stretnutie s obyvateľmi Prievozu na tomto pozemku, aby vyjadrili svoje požiadavky a názory na predstavený zámer.

Hlavnou požiadavkou obyvateľov bolo, aby postavené byty neboli príliš dominantné a neprevyšovali okolitú zástavbu, tiež požadovali zachovanie pokojného charakteru okolia.

Tieto požiadavky boli v súťažnom zadaní a víťaznom návrhu podľa nášho názoru a názoru odbornej poroty zohľadnené,“ myslí si MIB.

Vznikla petícia proti

Napriek našej snahe otvorene komunikovať, vznikla proti projektu na Parkovej ulici petícia. Žiaľ, často šírená aj s nepravdivými informáciami, na druhej strane však v osobných diskusiách s obyvateľmi zaznievali aj presvedčivé argumenty poukazujúce na pozitívny vzťah obyvateľov k svojej štvrti,“ vysvetlil dôvod zrušenia projektu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Dlho sme zvažovali všetky argumenty pre a proti výstavbe a po zrelej úvahe sme sa rozhodli, že mesto pozastaví ďalšie práce na tomto projekte,“ doplnil. Primátor uviedol, že citová väzba obyvateľov štvrte k bývalému parku, v ktorom sa mal bytový dom stavať, je veľmi silná, aj keď samotný park bol verejnosti málo prístupný.

Z toho vyplýva aj obava z narušenia rázu tejto štvrte. Rovnako vnímame skutočnosť, že v území sa nachádzajú historické skleníky so svojou atmosférou a o ich využití by tiež mala pokračovať diskusia,“ dodal.

Plány s nájomný bývaním

Mestské nájomné bývanie v Bratislave je dlhé roky zanedbávané. Jedným zo spôsobov, ako chce mesto tento stav riešiť, je aj výstavba bytov na miestach, kde je to možné a vhodné.

Napredujeme v projektoch, ktoré prinesú 103 nájomných bytov na Muchovom námestí v Petržalke, 80 bytov na Terchovskej v Ružinove a nedávno sme aj obyvateľom okolia Janíkovho dvora predstavili zámer projektu pre 100 až 130 nájomných bytov spoločne s parkovacím domom,“ vymenoval Vallo plány mesta súvisiace s nájomným bývaním a dodal, že akákoľvek nová výstavba môže v obyvateľoch vzbudiť nedôveru.

Preto chceme v prvom rade o všetkých projektoch otvorene komunikovať a počúvať obyvateľov a teda vždy na začiatku celého projektového procesu stojí participácia s obyvateľmi,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk