Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizacia vitazneho navrhu najomne byvanie seniori 3.jpg
Foto: archívne, Metropolitný inštitút Bratislavy
6. mája 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Nájomné byty pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze nepostavia, obyvatelia ich tu nechcú

Rozhodlo o tom hlavné mesto na základe petície obyvateľov, ktorí s výstavbou nesúhlasia.

Plánovaný projekt 24 nájomných bytov pre seniorov na Parkovej ulici v Ružinove – Prievoze nakoniec nezrealizujú. Rozhodlo o tom hlavné mesto na základe petície miestnych obyvateľov a aktivistov, ktorí s výstavbou v tejto lokalite nesúhlasia.

Rozhodnutie mesta rešpektuje aj Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý organizoval stretnutia s obyvateľmi a miestnymi poslancami.

MIB rešpektuje rozhodnutie mesta nepokračovať s projektom nájomného bývania pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze,“ uviedol inštitút na sociálnej sieti. Projekt nájomných bytov, ktorý bol pre Parkovú ulicu navrhnutý, využije mesto vo vhodnejšej lokalite v spolupráci s mestskou časťou Ružinov.

Bývanie pre seniorov

Pozemok na Parkovej ako bývanie pre seniorov bol vybraný najmä z dôvodu nedostatku nezaťažených pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré by boli v súlade so súčasným územným plánom a bolo by na nich možné stavať nájomné byty,“ vysvetlil MIB dôvod výberu pozemku, ktorý bol dlhodobo nevyužívaný a verejne neprístupný.

Minulý rok v júni zorganizoval MIB participatívne stretnutie s obyvateľmi Prievozu na tomto pozemku, aby vyjadrili svoje požiadavky a názory na predstavený zámer.

Hlavnou požiadavkou obyvateľov bolo, aby postavené byty neboli príliš dominantné a neprevyšovali okolitú zástavbu, tiež požadovali zachovanie pokojného charakteru okolia.

Tieto požiadavky boli v súťažnom zadaní a víťaznom návrhu podľa nášho názoru a názoru odbornej poroty zohľadnené,“ myslí si MIB.

Vznikla petícia proti

Napriek našej snahe otvorene komunikovať, vznikla proti projektu na Parkovej ulici petícia. Žiaľ, často šírená aj s nepravdivými informáciami, na druhej strane však v osobných diskusiách s obyvateľmi zaznievali aj presvedčivé argumenty poukazujúce na pozitívny vzťah obyvateľov k svojej štvrti,“ vysvetlil dôvod zrušenia projektu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Dlho sme zvažovali všetky argumenty pre a proti výstavbe a po zrelej úvahe sme sa rozhodli, že mesto pozastaví ďalšie práce na tomto projekte,“ doplnil. Primátor uviedol, že citová väzba obyvateľov štvrte k bývalému parku, v ktorom sa mal bytový dom stavať, je veľmi silná, aj keď samotný park bol verejnosti málo prístupný.

Z toho vyplýva aj obava z narušenia rázu tejto štvrte. Rovnako vnímame skutočnosť, že v území sa nachádzajú historické skleníky so svojou atmosférou a o ich využití by tiež mala pokračovať diskusia,“ dodal.

Plány s nájomný bývaním

Mestské nájomné bývanie v Bratislave je dlhé roky zanedbávané. Jedným zo spôsobov, ako chce mesto tento stav riešiť, je aj výstavba bytov na miestach, kde je to možné a vhodné.

Napredujeme v projektoch, ktoré prinesú 103 nájomných bytov na Muchovom námestí v Petržalke, 80 bytov na Terchovskej v Ružinove a nedávno sme aj obyvateľom okolia Janíkovho dvora predstavili zámer projektu pre 100 až 130 nájomných bytov spoločne s parkovacím domom,“ vymenoval Vallo plány mesta súvisiace s nájomným bývaním a dodal, že akákoľvek nová výstavba môže v obyvateľoch vzbudiť nedôveru.

Preto chceme v prvom rade o všetkých projektoch otvorene komunikovať a počúvať obyvateľov a teda vždy na začiatku celého projektového procesu stojí participácia s obyvateľmi,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X