Najteplejšie dni tohto roku sa blížia, takto si s nimi môžete poradiť

turisti v meste
ilustračné: SITA

Po chladnom počasí, ktoré panovalo v Bratislave minulý týždeň sa opäť oteplilo. Bratislavu čakajú horúce dni, najteplejšie v tomto roku. 

Teploty budú nad hranicou 35 stupňov Celzia. Pre Bratislavu sú vyhlásené výstrahy druhého stupňa. Prvý horúci deň sa predpokladá v utorok, pričom horúčavy budú vrcholiť vo štvrtok a v piatok. Najvyššie teploty sa predpokladajú medzi 15. až 17. hodinou.

Kuchajda, Nové Mesto, leto
SITA

Ako si poradiť s horúčavami 

Jedným z najdôležitejších faktorov zvládania teplôt je dostatočný pitný režim. Odporúča sa piť predovšetkým čistú vodu, najmenej 3 litre denne. Do tohto pitného režimu sa nepočítajú alkoholické, sladké nápoje a ani káva. Počas letných mesiacov lekári odporúčajú zmeniť stravovacie návyky a zvoliť ľahšiu kuchyňu. Vhodné je ovocie zelenina, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky.

Dlhší pobyt na slnku môže byť kritický

Mnohí Bratislavčania majú radi oddych pri vode, ktorá pomôže schladiť sa. Napriek tomu mali by dávať pozor na to, aby sa neopaľovali na slnku príliš dlho a najkritickejšie hodiny trávili v tieni. Keď sa rozhodnú schladiť sa, mali by ísť na to postupne, aby predišli šoku z chladnejšej vody.

Aj oblečenie je dôležitý faktor pri zvládaní horúčav. Voľnejšie strihy ľahkého materiálu sú príjemné na telo a ľudia sa v nich cítia komfortne.

Majitelia zvierat by nemali zabúdať na miláčikov

Horúčavy sú rovnako kritické pre zvieratá ako pre ľudí. Majitelia by nemali zabúdať, že aj oni potrebujú čerstvú pitnú vodu či tieň. Psíkom napríklad hrozí popálenie na horúcom betóne, a preto sa odporúča venčiť ich v skorých ranných alebo v neskorých večerných hodinách.

Teplotné rekordy a iné zaujímavosti

  • Najvyššia teplota na Slovensku bola nameraná 10. júla 2007 v Hurbanove s teplotou 40,3 stupňa Celzia
  • Obec Mužla dosiahla najvyššiu teplotu tento rok, išlo o teplotu 35,9 stupňa Celzia
  • Najnižšia nameraná teplota na Slovensku bola nameraná 23. 8. 1973 v Oravskej Lesnej (-4 stupne Celzia)

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk