Najväčší cintorín Bratislavy leží v Slávičom údolí: Dubčekov hrob patrí k najnavštevovanejším

Cintorín Slávičie údolie
Foto: Wikipedia, Google maps - koláž BratislavaDen.sk

Cintorín bol založený na pohrebisku, kde pochovávali chudobných obyvateľov mesta. Má viac ako 100 rokov.

V Bratislave chodia obyvatelia zapaľovať sviečky svojim blízkym na niekoľko cintorínov. Jeden z najznámejších je ten v Slávičom údolí neďaleko vysokoškolských internátov.

Odpočíva tam mnoho známych osobností. Nazrite spolu s nami do histórie najväčšieho bratislavského cintorína.

Hroby samovrahov a chudobných

Na mieste, kde sa cintorín v súčasnosti nachádza, kedysi pochovávali chudobných, samovrahov alebo vojakov. Pohrebisko fungovalo až do roku 1912 a volali ho „cintorínom chudobných“. Cintorín bol zriadený v rovnakom roku.

Hroby boli najprv iba v okolí domu hrobára, pretože novozaloženému cintorínu chýbala obradová miestnosť. V čase 1. svetovej vojny tam bol spoločný hrob, do ktorého sa pochovávali pozostatky vojakov.

Cintorín Slávičie údolie
Cintorín má kopcovitý terén. Foto: Google maps

V 50. rokoch sa zo Slávičieho údolia stal centrálny cintorín. Pohrebisko bolo niekoľkokrát rozširované, prvýkrát v rokoch 1969 – 1970, poslednýkrát v roku 1978.

Počas rokov došlo taktiež k úprave pomníkov, kedysi sa používal viac umelý kameň a menej žuly. Dnes objednávajú ľudia pre svojich nebohých len žulové pomníky.

Cintorín Slávičie údolie
Centrálne pietne miesto. Foto: Google maps

Naši predkovia dávali na hroby vyrábať radšej nápisy zo sekaných a plastických písmen, v súčasnosti sú populárne sekané a kovové písmená. Cintorín Slávičie údolie má celkovú rozlohu 18,5 ha a viac ako 16-tisíc hrobov.

Cintorín Slávičie údolie
Pohľad na cintorín zhora. Foto: Google maps

Spisovatelia či športovci

Zaujímavosťou samotného cintorínu sú vyhradené oddelenia pre významné osobnosti a deti. Pred niekoľkými rokmi pribudol pri vchode urnový plot, kde odpočívajú viaceré významné osobnosti.

Cintorín Slávičie údolie
Hrob Dubčeka. Foto: Wikipedia

Jeden z najnavštevovanejších hrobov je pomník slovenského politika Alexandra Dubčeka, ktorý zomrel v roku 1992. Vedeli ste, že si sám Dubček vybral miesto svojho posledného odpočinku?

Ak sa prejdete po cintoríne, narazíte aj na:

  • hroby spisovateľov a spisovateliek: Margity Figuli, Emila Boleslava Lukáča, Janka Alexyho, Jána Kostru, Fraňa Kráľa, Jána Ondruša, Vladimíra Mihálika, Ľuda Ondrejova, Andreja Plávku či Mila Urbana.
  • hroby športovcov: Vladimíra Dzurillu, Dušaka Pašeka.
  • hroby umelcov a umelkýň: Milana Lasicu, Janka Borodáča, Mareka Brezovského, Jozefa Kronera, Lucie Poppovej či Terézie Hurbanovej.
Margita Figuli
Hrob Margity Figuli. Foto: Wikipedia

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk