Najväčšou investíciou v novom roku bude modernizácia Karloveskej radiály

Karloveska ulica maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Najväčšou investíciou hlavného mesta v novom roku bude modernizácia Karloveskej radiály. Novinárov v stredu o tom na brífingu o rozpočte mesta na rok 2018 informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Termín začiatku stavebných prác na radiále však stále nie je známy.

Úsek električkovej trate sa začína od tunela pod Hradným vrchom a končí sa na križovatke ulíc Mikuláša Schneidera Trnavského s Hanulovou/Bagarovou ulicou. „V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie, ktoré sa skončí podpisom zmluvy. Potom budeme informovať o ďalších krokoch,“ povedal primátor s tým, že stavebné práce budú robiť na etapy. Verejnosť chce magistrát o postupe informovať po ukončení verejného obstarávania. Zhotoviteľ sa bude musieť stretnúť aj so zástupcami Dopravného podniku Bratislava i polície a spolu urobia konkrétny plán výstavby.

Modernizácia električkovej trate v Karlovej Vsi bude rovnaká ako v Dúbravke. Modernizovať budú súčasnú dvojkoľajovú električkovú trať, ktorá prechádza katastrálnymi územiami bratislavských mestských častí Staré Mesto, Karlova Ves a Dúbravka. Stavba je situovaná v pôvodnom trasovaní súčasnej električkovej trate v dĺžke približne 6,7 kilometra. Stavebníkom je Hlavné mesto SR Bratislava. Obnova trate má zvýšiť i bezpečnosť, čo si vyžaduje i úpravy na existujúcich priechodoch pre chodcov, ale aj vybudovanie nových priechodov pre chodcov a cyklistov. Pribudnúť by mali aj nové prístrešky, informačné tabule, modernejšie automaty na lístky i odpadkové koše. Predbežnú investíciu na modernizáciu úseku trate odhadli na 67 miliónov eur. Cieľom modernizácie trate je skvalitnenie električkovej dopravy i skrášlenie prostredia.

Hlavné mesto SR Bratislava chce v budúcom roku hospodáriť so sumou viac ako 368 miliónov eur. Vyplýva to z navrhovaného rozpočtu na rok 2018, o ktorom budú bratislavskí mestskí poslanci rokovať na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Primátor predkladá návrh rozpočtu v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách zostavený ako vyrovnaný vo výške 368 271 499 eur.

Oproti tohtoročnému rozpočtu na rok 2018 vyčlenili viac peňazí na poslanecké priority. V tomto roku to bolo 450-tisíc eur, ďalší rok podporia projekty za 2 250 000 eur. Mesto očakáva v ďalšom roku aj zvýšené výdavky, ktoré doteraz nemalo. Pre zmenu pravidiel preplácania eurofondov na dopravné stavby, musí hlavné mesto zabezpečiť v rozpočte dodatočné financie na financovanie projektov Európskej únie vo výške 25 percent namiesto pôvodných päť percent. Na rok 2018 je to čiastka 10 miliónov eur, na celé programové obdobie do roku 2022 je to čiastka 76 miliónov eur.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom