Najviac elektroodpadu vlani odovzdali bratislavské školy

elektronika
ilustračné: pixabay.com

Najviac elektroodpadu vyzbierali v minulom roku školské zariadenia z Bratislavského kraja. Podľa spoločnosti na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA odovzdali vlani školy 50 171 kg starých elektrozariadení.

V celkovom hodnotení zapojených škôl sa na prvom mieste umiestnila Stredná odborná škola informačných technológií v Bratislave, ktorá odovzdala 5 965 ton elektroodpadu. Nasledovali Stredná odborná škola obchodu a služieb Samuela Jurkoviča v Bratislave s 3 100 kg a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka s 2 943 kg odovzdaných vyradených elektrozariadení.

„Vítame možnosť zbaviť sa starých, nepoužiteľných a nepotrebných zariadení v súlade so zákonom, pohodlne a ekologicky. Veď množstvo komponentov starej techniky je pre životné prostredie toxické,“ hovorí Pavol Burdej zo Strednej odbornej školy informačných technológií v Bratislave. Škola sa pravidelne zapája do akcie Vymeňte elektroodpad za loptu, ktorú už druhý rok na celom Slovensku uskutočňuje SEWA.

Školy mávajú vo svojom majetku množstvo elektrozariadení, od kalkulačiek, magnetofónov, dataprojektorov, televízorov, starých počítačov až po chladiace boxy v školských kuchyniach. Škola sa po ich vyradení z evidencie musí postarať o ich ekologickú recykláciu a v prípade kontroly sa musí preukázať príslušným potvrdením.

„Snažíme sa školám na Slovensku zjednodušiť proces odovzdávania elektroodpadu a preto im celoročne ponúkame možnosť bezplatného odvozu priamo z areálu školy. Súčasťou našej služby je vystavenie dokladu o prevzatí a sprievodného listu pre nebezpečný odpad, ak je súčasťou odberu,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA. Zelený certifikát, ktorý pre školu spoločnosť vystaví, zároveň podľa neho prispieva k jej pozitívnemu imidžu organizácie aktívne pristupujúcej k ochrane životného prostredia.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom