Najviac ľudí s vysokoškolským titulom pracuje v Bratislave, je tu však aj najmenej absolventov stredných škôl

Absolventi v Bratislave
Foto: ilustračné, Gettyimages

Spomedzi bratislavských pracovníkov má vysokoškolský titul viac ako polovica.

Analýza portálu Platy.sk si posvietila na absolventov vysokých a stredných škôl vo všetkých regiónoch Slovenska. Zisťovala i to, aký typ vzdelania zamestnávatelia požadujú.

Vedie Bratislava

Z analýzy plynie, že najviac zamestnancov s vysokoškolským titulom sa rozhodlo pre prácu v hlavnom meste. Bratislava zamestnáva takmer 68 % absolventov univerzít.

Na druhom mieste skončil Košický kraj s 58 % zamestnaných absolventov. Nasledujú Žilinský kraj s 52 % a Prešovský kraj s 50 %.

Naopak, v Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji je najnižší podiel zamestnancov, ktorí dosiahli aspoň bakalársky titul, ide o približne 45 %.

Najbežnejšie ukončené vzdelanie

Na celom Slovensku je najčastejšie ukončené univerzitné vzdelanie. Nasleduje ukončenie školy maturitou.

Najviac ľudí, ktorí nepokračovali po maturite na vysokú školu, pracuje v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Najmenej ich nájdeme v hlavnom meste a jeho okolí.

Zamestnávateľom stačí maturita

Dlhodobo vedie ako najpožadovanejšie vzdelanie maturita, výnimkou nie je ani tento rok. Je potrebná pri takmer 38 % pracovných ponúk.

Nie každému sa podarí ukončiť školu s maturitou. Zamestnávateľom však stačí aj také vzdelanie vo viac ako 23 % inzerátov. Z celkového počtu inzerátov požadovalo minimálne ukončenie I. stupňa vysokej školy iba 20 %.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk