Foto: Najvyšší súd chce rekonštrukciu a zlepšenie prístupu budovy, oslovil Metropolitný inštitút Bratislavy

Budova najvyssieho sudu sr foto mib maros gres.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Budova na Župnom námestí je posledné roky prázdna pre svoj zlý technický stav a náročný energetický prevádzkový režim.

Najvyšší súd SR oslovil Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), aby pripravil a zastrešil prípravné kroky, a architektonickú súťaž na budovu Najvyššieho súdu SR na Župnom námestí. Informuje o tom Annamária Krchňavá z MIB.

Budova je poslednou veľkou realizovanou administratívnou budovou architekta Vladimíra Dedečka, avšak posledné roky je prázdna pre svoj zlý technický stav a náročný energetický prevádzkový režim,“ uviedla s tým, že súťaž má priniesť rekonštrukciu budovy podľa aktuálnych potrieb súdu.

Súd aj ministerstvo

Budova stojí na rohu ulíc Staromestská a Kapucínska a pôvodne v nej sídlili dve inštitúcie – Najvyšší súd SR aj Ministerstvo spravodlivosti SR.

Interier najvyssieho sudu sr foto mib maros gres.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Dnes najvyšší súd v budove na Župnom námestí sídli len formálne, pretože z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu budovy svoju činnosť reálne vykonáva v štyroch iných budovách,“ vysvetlila Krchňavá.

Najvyšší súd oslovil MIB, aby zhodnotil aktuálny stav budovy a potreby inštitúcie, a následne nastavil a zrealizoval architektonickú súťaž.

Ciele súťaže

Cieľom súťaže je zodpovedne pristúpiť k rekonštrukcii budovy. Podmienkou je okrem iného zohľadnenie požiadaviek Najvyššieho súdu SR na praktické fungovanie, s požiadavkami kultúrneho dedičstva architektúry spolu s ekonomickými a energetickými požiadavkami.

Detail vitraze v budove najvyssieho sudu sr vincent hloznik a lubo zelina foto mib maros gres.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Budova má špecifický konštrukčný systém, vytvorený a uložený v špecifickom tvare pozemku,“ priblížila Krchňavá. Súťaž má priniesť zlepšenie technického stavu, ktorý bude zodpovedať aktuálnym potrebám. Má ísť o oddelenie verejnej časti budovy od úradných priestorov a úpravu predpolia budovy, ktorá by reagovala na obnovu Zóny Zochova.

Modernizácia a prístup

Bude tiež potrebné zmodernizovať zabezpečenie priestorov, skvalitniť prístup verejnosti do podateľne úradu, vytvoriť veľkú miestnosť vhodnú na pojednávanie. Tú by malo byť možné využiť pre rôzne potreby a zlepšiť akustické podmienky v pojednávacích miestnostiach.

Prvým krokom, ktorý by mal byť realizovaný počas najbližších mesiacov je štúdia uskutočniteľnosti, ktorá prinesie informácie potrebné na vyhodnotenie Útvarom hodnoty za peniaze, akou formou nastaviť efektívnu revitalizáciu budovy najvyššieho súdu,“ doplnila Krchňavá s tým, že súťaž bude vyhlásená v roku 2023.

Budova najvyssieho sudu sr foto mib maros gres.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk