NaKA odhalila korupciu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, úradník žiadal úplatky

PPA pôdohospodárska platobná agentúra
ilustračné: SITA

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) obvinil z trestného činu prijímania úplatku 59-ročného úradníka Petra O., ktorý pôsobil v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Ako v piatok na brífingu informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, obvinený je v dvoch prípadoch.

V prvom prípade podľa Gašpara žiadal Peter O. ešte v minulom roku žiadal od predsedu družstva za vybavenie dotácie pre družstvo percentá z 835-tisíc eur, „neskôr to špecifikoval na dve percentá, teda zhruba 16-tisíc eur,“ povedal Gašpar s tým, že v tom čase už predseda družstva spolupracoval s políciou. Obvinený 17. februára prijal prvú časť sumy, konkrétne 6 000 eur, pri tom ho však zadržala polícia. Vyšetrovateľ podľa Gašpara navrhoval v tomto prípade väzobné stíhanie, sudca Špecializovaného trestného súdu sa však s návrhom nestotožnil. Prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal a o väzbe tak má rozhodovať Najvyšší súd SR.

Následne 22. februára policajti podľa Gašpara rozšírili obvinenie voči Petrovi O. V januári totiž od podnikateľského subjektu žiadal za sprostredkovanie dotácie 146-tisíc eur sumu 3 000 eur. Vo februári mu suma prišla na účet. V tomto prípade polícia obvinila z podplácania aj zástupcu subjektu Tibora S. V prípade dokázania viny hrozí Petrovi O. trest tri až osem rokov väzenia.

Pôdohospodárska platobná agentúra uvítala spoluprácu s NaKA a vyzvala prijímateľov podpôr aj zamestnancov, aby korupčné správanie nahlasovali. Agentúra v rámci procesu stransparentňovania začala zverejňovať napríklad informácie o žiadateľoch, výšky podpôr aj stavy samotných žiadostí. „Ak chceme zabrániť korupcii, potrebujeme systémy, kde budú všetky informácie uložené a dohľadateľné. Inštitút agenta nám zas umožňuje potierať nelegálne narábanie s finančnými prostriedkami a predovšetkým prichytenie vinníkov priamo pri čine,“ skonštatoval v piatok na tlačovej besede generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk