NAKA opäť zasahovala na Okresnom úrade v Bratislave, výsledkom je rozšírenie obvinenia

Peniaze euro
Foto: ilustračné, SITA

NAKA na bratislavskom okresnom úrade zasahovala už v auguste.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok opäť zasahovala na Okresnom úrade v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, výsledkom je, že vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA piatim fyzickým a dvom právnickým už obvineným osobám obvinenie rozšíril a obvinil ďalších päť fyzických osôb a jednu právnickú osobu. „K doposiaľ preukázaným úplatkom vo výške 334-tisíc eur tak po tohtotýždňovom zásahu pribudlo preukázanie ďalších 60-tisíc eur,“ informovala Baloghová.

Podľa polície sa od januára tohto roka Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. spolčili za účelom páchania korupcie a poslední traja z menovaných aj za účelom páchania legalizácie príjmu z trestnej činnosti. „Pracovníci okresného úradu Miroslava G. a Pavol B. ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade mali zabezpečovať prípravu potrebných podkladov, konkrétne vydávania kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15 nimi riadených právnických osôb vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených,“ povedala Baloghová.

Úplatky podľa polície požadovali prostredníctvom mandátnych zmlúv, predmetom ktorých boli „prerokovania podanej žiadosti na úrade za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia“. Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti podľa polície slúžili len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. „Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti,“ uviedla Baloghová. Obvineným hrozí v prípade dokázania viny za prijímanie úplatku a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti trest 10 až 20 rokov. V prípade prečinu nepriamej korupcie je trestná sadzba do dvoch rokov.

NAKA na bratislavskom okresnom úrade zasahovala už v auguste. Súdy následne potvrdili väzobné stíhanie pre štyroch obvinených. Na slobode ostal z pôvodnej pätice obvinených len Vladimír M.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk